kadin-sagligi

Genital bölgede kaşıntı, vajinada akıntı, idrar yaparken yanma, cinsel ilişkide ağrı varsa vajinal mantar hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Her yaştan kadının başına gelebilecek bu hastalığı önceden yakından tanıyalım ardından bitkisel tedavisi hakkında bilgi edinelim…

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanımı, havuz ve küvet kullanımı, vajina içinin sabun ve türevleriyle sık sık yıkanması, naylon karışımlı iç çamaşırı giymek, stres gibi sebeplerle vajinal mantar hastalığı ortaya çıkar.

Vajinal mantar belirtileri genellikle şu şekildedir: vajina içinde ve dudaklarında aşırı kaşıntı, vajinadan kokusuz, katı formda kesik kesik parçaların gelmesi, nadiren vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma hissi gibi yaşam kalitenizi düşüren durumlar yaşayabilirsiniz.

Vajinal mantar tedavisi için elbette en doğrusu jinekolog hekime görünüp bir muayene olmak ve krem, fitil, hap kullanmaktır ancak siz bu sayfayı okuduğunuza göre doktora gitmek yerine bitkisel tedavilerden faydalanmak istiyorsunuz demektir. Biz de Yüksek Topuklar Kadın Portalı olarak size vajinal mantar bitkisel tedavi yöntemlerini sunuyoruz.

2 su bardağı ılık suya 1 su bardağı üzüm veya elma sirkesi karıştırın ve bu karışımla günde iki defa vajinanızı temizleyin. Ayrıca, günde bir kez pamuğu bu karışıma batırıp tampon gibi vajina içine yerleştirin. Sirke, bu bölgedeki zararlı bakterileri temizleyecektir.

Sirke

Yoğurt, zararlı bakterilerin yok edilmesini ve vajinal bölgedeki PH dengesinin düzenlenmesini sağlar. Her gün yoğurt yiyin ve günde iki defa vajinal bölgeye yoğurt sürün.

Büyük bir pamuk parçasını, ılık papatya çayına batırın. Ardından vajinal bölgeye bu pamukla, sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez önden arkaya doğru yavaşça silin.

Küçük bir tencereye yarım demet maydanoz ve bir su bardağı suyu alıp birkaç taşım kaynatın ve ocaktan indirin. Maydanozu kevgir yardımıyla süzün. Maydanoz suyunu ise temizlik aşamasında kullanmak üzere saklayın. Elde ettiğiniz maydanoz posasını gazlı bez ya da temiz bir tülbent içine koyup, hijyenik ped gibi katlayın ve vajina içine değecek şekilde yerleştirip, sıkı bir iç çamaşırı giyin. Yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Sürenin sonunda çıkarıp önceden hazırladığınız maydanoz suyuyla yıkayın ve temiz suyla durulayın.

Vajinal mantar doğal tedavi için bağışıklık sistemini güçlendiren bal, ceviz, fındık gibi yiyeceklerle beslenin.

Günde 8 bardak su için.

Cinsel sağlık hakkında tüm yazılarımız için tıklayın!