Vajina hakkında bunları biliyor musunuz?

Vajina temizliği kadın sağlığı açısından çok önemlidir. Peki, vajina temizliği nasıl olmalı? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, vajina temizliği hakkında bilgiler sunuyoruz. Vajinada kaşıntı, mantar gibi sorunlarla karşılaşmamak adına özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Vajina, kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Ancak bazı konularda dikkat edilmezse vajinada kaşıntı, yanma, koku gibi istenmeyen problemler ortaya çıkabilir. Vajina temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için listedik:

Vajina temizliğinde sabun kullanmayın!

Banyo esnasında vajinayı temizlemek için sabun kullanmak, vajinanın pH dengesini bozar ve mantar oluşumlarına sebep olur. Bu nedenle banyo yaparken vajinayı yalnızca su ile yıkamak gerekir.

Pamuklu iç çamaşırlar tercih edin!

Sentetik çamaşırlar vajinada terleme yapar, mantarların ve bakterilerin oluşumuna neden olur. Enfeksiyon oluşumuna engel olmak için sentetik çamaşırlar yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz. Böylece vajina daha rahat nefes alacaktır. Ayrıca giydiğiniz pantolonların veya taytların çok sıkı olmaması da vajinanız için daha sağlıklı olacaktır.

Vajinayı kuru tutmaya özen gösterin!

Vajinanın uzun süre ıslak kalması bakteri ve mantar oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle banyo sonrası ve tuvalet tahareti sonrası vajinayı iyice kurulamak gerekir. Yumuşak, boyasız ve kokusuz bir tuvalet kağıdıyla kurulayabilirsiniz. Ayrıca deniz veya havuzdan sonra ıslak mayoyla durmak da vajina sağlığı için iyi değildir. Havuzdan veya denizden çıktıktan sonra mutlaka mayonuzu değiştirmelisiniz.

Tampon kullanımına dikkat edin!

Adet dönemlerinizde tampon kullanmayı tercih ediyorsanız tamponunuzu sık sık değiştirmelisiniz. Kullandığınız tamponların yapısının doğal olması da çok önemlidir. Böylece enfeksiyon riskini azaltabilir ve koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Cinsel ilişkiden sonra vajina temizliği

Cinsel ilişkiden sonra vajinada bulunan meni ve ter gibi salgılar bakteri oluşumunu tetikler. Bu nedenle cinsel ilişkiden veya mastürbasyondan sonra vajina bol su ile yıkanmalıdır. Vajinayı yıkarken genital bölge temizliği için olan doğal içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Vajina temizliği için prezervatifin önemi

Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek bakterilere engel olmak için prezervatif kullanımı çok önemlidir. Prezervatif vajinada enfeksiyon riskini azaltır. Ayrıca genital bölgede çıkan uçuklara ve cinsel hastalıklara yakalanmanıza engel olur.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin!

Sağlıklı beslenme, vücut direncini artırır ve bağışıklığı güçlendirir. Böylece vücut enfeksiyonlara karşı savaşacak güce sahip olur. Vitamin ve mineral bakımından zengin, protein ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Yoğurt, kefir gibi probiyotik besinler de barsak florasını dengelediği için vajina temizliğinde olumlu rol oynar. Aşırı yağlı, şekerli yiyeceklerden ve alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Vajina temizliğinde hangi ürünler kullanılmalı?

Vajinayı temizlerken ürünlerden faydalanmak istiyorsanız içinde besleyici vitamin ve mineraller bulunan ve asit pH’lı ürünler kullanmalısınız. Özellikle adet sonrasında ve cinsel ilişkiden sonra bu ürünleri kullanarak vajinanızı temizleyebilirsiniz. Ancak bu temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ürünleri kullanırken vajinanın iç kısmına değil, dış bölgeye uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Vajinadaki tüylerin temizliği

Vajina bölgesindeki tüylerden jilet, ağda, tüy dökücü veya lazer epilasyon yardımıyla kurtulmak mümkün. Tüylerin çok fazla uzaması enfeksiyon oluşumuna ve kötü kokuya neden olabilir. Bu nedenle, vajinadaki tüyleri çok uzamadan almak vajina temizliği için daha iyi olacaktır.

Vajina temizliğine dikkat etmenize rağmen kaşıntı, mantar, enfeksiyon gibi problemlerle karşılaşıyorsanız mutlaka bir jinekoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yapın