Özellikle fazla ve zor normal doğum yapmış kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte vajinanin kas ve bağ dokusunun gevşemesi beraberinde istenmeyen bazı durumları meydana getirebilir. Op. Dr. Erhan KARAALP, vajina daraltma ameliyatını sizler için anlattı.

aaa-vajina-304-3

Vajina genişlemesi nelere sebep olur?

Öncelikle hem kadının hem de erkeğin cinsel ilişkiden aldığı hazzı azaltır. Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum da cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Kadında yetersizlik ve utanma duygusu yaratarak ülkemizde sık görülen depresyonun nedenlerinden biri halini alır. Çok daha ileri durumlarda ise idrar kaçırma, gaz-gayta kaçırma ve vajinadan dışarı doğru sarkmalar bu tabloya eklenebilir.

aaa-vajina-304-2

Vajina daraltma

Bu operasyonun amacı ise; vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp vajinayı daraltmak ve sıkılaştırmaktır. Normal doğumun düzgün iyileşmeyen kesileri de bu operasyon sırasında çıkarılabilir. Operasyon, genel anestezi altında steril şartlarda uygulanır. Genellikle 30-45 dk sürer ve karın açılmadan vajinal yoldan gerçekleştirilir. Operasyon sonrası hasta 2 saat gözlem altında tutulur, hastanede kalmayı gerektirmez. Kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek duyulmaz. Hasta yaklaşık 4-6 hafta sonra cinsel yaşamına dönebilir.

erhan-karaalp

Op. Dr. Erhan KARAALP
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.drerhankaraalp.com
http://www.facebook.com/erhan.karaalp.794

eyeliner-video-banner