uzumun-faydalari

Üzümün faydaları nelerdir?

Baş ağrısını geçirmekten yorgunluk ve stresten kurtulmaya kadar üzümün mucizevi faydalarını biliyor musunuz? ‘Yüksek Topuklar’ olarak araştırdık: üzüm neye iyi gelir, diyette üzüm yenir mi, üzümün faydaları nelerdir? Şimdi sizinle paylaşıyoruz!

Üzümün faydaları: besin değeri yüksektir!

Dünyanın en yaygın ve sevilen meyvelerinden biri olan üzüm, besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.

Üzüm asmasının glikozca zengin olan meyvesidir. Birçok çeşidi vardır. Taze veya kuru halde yenir. Bir kilogram üzüm, içerdiği besin değerleri açısından, 1.150 litre süt, 390 gram et ya da 1.2 kilogram patatese eşdeğerdir.

Üzümün faydaları: Cildi gençleştirir

Üzüm, vücutta ödemlerin atılmasına olarak cildin taze ve temiz bir görünüm almasını sağlıyor. İçerdiği maddeler sayesinde güzellik iksiri olarak nitelendiriliyor. Hiyaluronik Asit içeren, kırışıklara karşı doğal koruyucu üzüm içerikli cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Üzümün faydaları: Kilo vermeyi kolaylaştırır

Üzüm güzellik iksiri olduğu gibi gerçek bir beyin besini ve zayıflama diyetinlerin de ana ürünüdür. Daha da önemlisi kabuklarında bulunan resveratrol maddesi kansere karşı savaşmakta, antioksidan görevi sayesinde yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engellemekte yani antikoagulant olarak davranmakta ve kanı sulandırarak koroner kalp hastalıklarına karşı insanları korumaktadır.

[wp_ad_camp_2]

Üzümün faydaları: Yorgunluğu giderir

Kronik yorgunluğa karşı haftada birkaç kez tüketilecek bir bardak taze beyaz üzüm suyu bu konuda rahatlatıcıdır. Siyah üzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üzümün faydaları: Strese iyi gelir

Yoğun bir çalışma temposu içinde ve stres altındaysanız, günün getirdiği gerginliği ve de yorgunluğu üzerinizden atmak istiyorsanız, öğleden sonraları tüketeceğiniz yarım salkım taze beyaz üzüm (yaklaşık 250 – 300 gram) imdadınıza yetişecektir. Tükettikten en geç yarım saat sonra sizi nasıl rahatlattığını, stresinizin nasıl kaybolduğunu, yorgunluğunuzun adeta buharlaşır gibi üzerinizden nasıl kalktığını ve dinlendiğinizi hayretle hissedebileceksiniz. Ancak her zaman taze halde üzüm bulmak mümkün olmaz. O zaman:

Üzümün faydaları: Kolesterolü azaltır

Antioksidan etkisi olan, kötü kolesterolü azaltan ve damar sertliğine karşı yararlı olan reservatrol taze beyaz üzümün kabuklarında yüksek oranda bulunur.

Üzümün faydaları: Kansere karşı korur

Üzüm çekirdeği ve üzüm suyu kansere yönelik koruma sağlar. Kanın temizlemesi ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayıcı özelliktedir. Taze beyaz üzüm, bilinen meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.

Vücudunuza üzüm içerikli ürünlerle masaj yaparak antioksidan etkisinden faydalanabilirsiniz. Gücünü arttırmak için, banyo yaparken üzüm içerikli sabun ve duş jeli kullanmayı deneyin.