Çoğu insan, üzüm tüketirken çekirdeksiz olmasını tercih eder. Peki, üzüm çekirdeğinin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak üzüm çekirdeğinin faydalarını öğrenin…

Şifa kaynağı üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği antik Yunan’da ilaç yapımında kullanılırmış. Günümüzde de üzümün ve özellikle üzüm çekirdeği ya da üzüm çekirdeği özütünün göz enfeksiyonlarından karaciğer hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia ediliyor. Böyle büyük faydaları olunca üzüm ve üzümden yapılan ürünler de birçok araştırmaya konu oluyor.

Kalbinizi üzüm çekirdeğiyle koruyun!

Üzüm veya üzüm çekirdeğinin en büyük faydaları kalp-damar sistemi üzerinde etkisini gösteriyor anlaşılan. Uzmanların dikkatini bu konuya çeken Fransızların yemek kültürü olmuş. Çok yağlı yemekler yemelerine rağmen Fransa’da kalp hastalıklarının görülme sıklığı diğer ülkelere göre düşükmüş. Yapılan araştırmalar sonunda uzmanlar bu durumun Fransızların şarap içme alışkanlığına bağlı olabileceği sonucuna varmış.

Üzüm ve üzümden üretilen şarap gibi, üzüm çekirdeği özütü de kalbe faydalı. Amerika’da bulunan Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeği özütünün damar ve kılcal damar çeperlerinin yapısını güçlendirdiği sonucuna varmış. Bu sayede varisli hastalara da faydalı olabileceği umuluyor.

Üzüm çekirdeği kanserle mücadele eder!

Üzüm çekirdeği yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Antioksidanlar da hücrelerimize zarar veren, yaşlanma sürecini hızlandıran, hatta kanser eğilimini arttıran serbest radikallere karşı bağışıklık sistemimizi destekler. Uzmanlar, yüksek miktarda antioksidan içeren üzüm çekirdeğinin kanserli hücrelerin gelişimini engelleyip engelleyemeyeceğini ortaya çıkarmak üzere araştırmalara başlamış. Hayvanlar üzerinde yapılmış umut verici deneyler olsa da henüz insanlar üzerinde yapılmış bir araştırma bulunmuyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda üzüm çekirdeğinin iyi huylu deri tümörlerinin büyüme ve yayılmasında etkili olduğu görülmüş.

Cildinizi üzüm çekirdeğiyle güzelleştirin!

Neredeyse tüm cilt bakımı ürünlerinde bulunan E vitamini antioksidan özellikler gösterir ve cilt sağlığıyla doğrudan bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Üzüm ve üzüm çekirdeği özütünün içinde de bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

Üzüm çekirdeği gıda takviyesi olarak mı alınmalı?

Bazı besinleri, hatta vitaminleri yiyeceklerden almakla gıda takviyelerinden almak vücudumuza eşit şekilde fayda sağlamaz. Ancak üzüm çekirdeği için böyle bir durum gözükmüyor. Tüm gıdaları doğal yollardan almak en sağlıklısı olduğundan, taze üzümleri alıp, en sevdiğiniz film ya da dizinin karşısında çekirdekleriyle birlikte yemenizi öneririz. Ancak üzümün bulunmadığı mevsimlerde ya da dönem dönem gıda takviyesi olarak da üzüm çekirdeği özütü kullanılabilir.

Üzüm çekirdeğinin yan etkisi var mı?

Üzüm çekirdeği yemenin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak eğer üzüm çekirdeği özütlerini gıda takviyesi olarak alıyorsanız, çok nadiren de olsa, baş ağrısı, hâlsizlik ve deride pul pul dökülme durumları görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız besin takviyesini kullanmayı kesip bir doktora görünmenizi öneririz.