su-icmek

Uyumadan önce bir bardak su içme alışkanlığı kazanırsanız, hayatınızda mucizevi değişimler olabilir! Prof. Dr. Süleyman Türk, gece su içmenin faydalarını açıklıyor…

Su içmenin önemi nedir?

Yorgunluk, kalp krizi, felç, fazla kilo, depresyon, yağlanma gibi sorunların temel nedeni vücudun susuz kalmasıdır. Özellikle uyumadan önce su içmenin şaşırtıcı faydaları vardır.

Günlük ne kadar su içilmelidir?

Vücudun sağlıklı çalışması için her bireyin günde ortalama 14 bardak su içmesi gerekir. Saat başı bir bardak su içme alışkanlığı kazanmalısınız.

Gece su içmenin faydası nedir?

Vücut susuz kaldığında yağ depolamaya eğilimlidir. Eğer uyumadan önce bir bardak su içerseniz, yağ yakımı kolaylaşır.

Aşırı yeme isteğini keser

Beyinde, açlık ve susuzluk sinyalleri birbirine karışabilir. Acıktığınızı hissettiğinizde önce bir bardak su içmeyi deneyin.

Tatlı krizlerini yok eder

Kilo almanın sebebi, aşırı miktarda tatlı tüketmektir. Her gece yatmadan önce su içenlerde tatlı krizleri yok olur.

Kalp krizi riskini düşürür

Yapılan araştırmalarda, uyumadan önce bir bardak su içen bireylerin kalp krizi riskinin azaldığı görülmüştür.

zayiflama-suyu-tarifi

Böbrek sağlığını güçlendirir

Uyumadan önce bir bardak su içtiğinizde böbrek sağlığını güçlendirirsiniz. Ayrıca, böbrek taşı oluşumunu önlersiniz.

Depresyon ve yorgunluktan korur

Beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışması için suya ihtiyacı vardır. Depresyon ve yorgunluktan kurtulmak için şifalıdır.

Kasları güçlendirip korur

Her yaşta sağlıklı kaslarla ihtiyaç vardır, bu sayede daha dinç ve enerjik olursunuz. Su içmek kasları güçlendirip korur.

Cilt güzelliğine yararlıdır

Cildinizi içeriden nemlendirmek daha genç kalmasına yardım eder. Suyun içeriğindeki mineraller cildi besler ve güzelleştirir.

Toksin ve ödemleri temizler

Vücutta biriken toksin ve ödemler hastalıklara kapı açar. Her gece bir bardak su içerek vücudu içeriden temizleyip güçlendirebilirsiniz.

Kaliteli uykuya yardım eder

Uyku sırasında solunum ve ter yoluyla vücut su kaybeder. Susuz kaldığında ise uyku kalitesi düşer. Bu sebeple, bir bardak su içmek kaliteli uykuya yardım eder.

Dinç uyanmayı sağlar

Sabahları yorgun uyanmanın bir sebebi, vücudun susuz kalmasıdır. Suyun içindeki faydalı mineraller enerji verir, sabah dinç uyanmayı sağlar.

limonlu-su-zayiflatirmi

Hazımsızlığı giderir

Akşam yemeğinden sonra ve gece uyumadan önce içilen su, hazımsızlığı giderir. Yiyeceklerin daha iyi öğütülmesine yardım eder.

Kalori yakmaya yardım eder

Uyku sırasında yağ yakma metabolizması çalışır. Bunu hızlandırmanın yolu, uyumadan önce bir bardak su içmektir. Zamanla daha kolay zayıfladığınızı göreceksiniz.

İdrar yollarını temizler

İnsanlar, sabah uyandığında ilk olarak idrara çıkar, bu koyu renkli ve kokulu olur. Gece uyumadan önce su içmek idrar yollarını temizler, açık renkli ve kokusuz olmasına yardım eder.

Baş ağrılarını azaltır

Sabahları baş ağrısıyla uyanıyorsanız, su içmek size mucizevi çözüm verecektir. Özellikle gece içilen su, baş ağrılarını azaltır.

Kalp hastaları mutlaka içmelidir

Kalp ve damar hastalığı olan kişiler, mutlaka günde 14 bardak su içmelidir. Bu sayede kan akışkanlığı artar, kalp krizi ve felç riskinden korunur.

Su nasıl içilmelidir?

Kişinin damak zevkine göre su, ılık veya soğuk içilebilir. Güne yararak su içmek sağlığı güçlendirir. Ayrıca, suyu oturarak ve yudum yudum acele etmeden içmek faydalıdır.

Su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Saat başı su içme alışkanlığı kazanmak için telefonunuza alarm kurabilir veya hatırlatıcı uygulama yükleyebilirsiniz. Alarm çalınca hemen bir bardak su için.