Eve geldiğinizde tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için bir an önce yatağa girip uyumak istiyorsunuz, değil mi? Ancak tam bu noktada unutmamanız gereken önemli bir konu var! Cildinizin de yenilemesini ve sabah uyandığınızda ışıl ışıl görünmesini istiyorsanız uyku öncesi güzellik rutininize önem vermelisiniz. İşte, uyku öncesi güzellik rutinleri

Cildinizi kirden ve makyajdan arındırın!

Sağlıklı bir cilt için uyumadan önce mutlaka yüzünüzdeki makyajı ve kiri temizlemelisiniz. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmaya özen gösterin. Bu işlemi yaparken cildinize zarar vermeden, yumuşak ve yavaş hareketlerle kiri yüzünüzden arındırın. Yaklaşık 30 saniye yüzünüzü ve boynunuzu ovarak temizleyin.

Cildinizi durularken dikkat edin!

Cildinizi durularken her zaman ılık su kullanmaya dikkat edin. Ilık su, kan akşını hızlandırır ve cildinizin taze bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ilık suyla cildinizi duruladıktan sonra son dokunuşu soğuk suyla yapın. Çünkü soğuk su, cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Kurulama işlemini geçiştirmeyin!

Cildinizi temizledikten sonra temiz bir havlu veya tek kullanımlık kağıt havlular tercih edin. Yukarı doğru hareketlerle, nazikçe yüzünüzü kurulayın. Sert hareketlerle kurularsanız, cildiniz tahriş olabilir.

Peeling veya maske uygulayın

Toz, kir, şehir temposu nedeniyle kirlenen ve yorulan cildinizi rahatlatmak için peeling yapabilirsiniz. Peeling işleminin cildinizde yaratacağı tazelik hissi daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Yoğun tempoda cildinize maske yapıp bekletmeye zaman bulamayabilirsiniz. Gece uyku öncesi bunun için en uygun zaman. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra birkaç sayfa kitap okuyabilir, sabah giyeceğiniz kıyafete karar verebilirsiniz.

TIKLA OKU: Karma ciltler için maske tarifleri

Nemlendirmeyi unutmayın!

Cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için ihtiyacı olan en önemli şey doğru nemlendiricidir. Cildinizi temizleyip  kuruladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu işlem için doğal nemlendiricilerden de faydalanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir cilt probleminiz varsa doğal ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir dermatologa danışın. O, cildiniz için en uygun olanını size söyleyecektir.

TIKLA OKU: Cilt tipi nasıl belirlenir?

Ilık bir duşla rahatlayın!

Cildinizi rahatlattıktan sonra vücudunuzu da unutmamalısınız. Uyku öncesi ılık bir duş rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Duş esnasında, vücut bakım ürünlerinizi kullanarak kendinizi şımartabilir, günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Saç bakımını unutmayın!

Tabii ki, sağlıklı ve güzel saçlar için saç bakımını unutmak yok! Duş almadan önce saç bakım kürlerinizi uygulayabilirsiniz.

El ve ayaklarınızı nemlendirin!

Son olarak, el ve ayaklarınıza masaj yaparak nemlendirici uygulayın. Bu işlem, rahatlatıcı etkisi sayesinde güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Uyku öncesi güzellik rutinlerini öğrendiniz.