Ütü yapmak günlük hayatta kimi zaman zor gelen bir durum olsa da “ütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı bu yazımızda ütü yapmayı çok daha pratik hale getirebileceksiniz. Ütü yapmak kıyafetlerin daha yeni ve daha güzel görünmesi için etkili bir yöntemdir. Ancak basit gibi görünse de birkaç püf noktası vardır.

ütü yapmanın püf noktaları

Ütü ne zaman yapılmalıdır?

Elektrikten tasarruf ve daha etkili sonuç için çamaşırlarınızı yumuşatıcı kullanarak yıkadıktan sonra hafif nemliyken toplayıp hepsini ard arda ütülemenizdir. Böylece ütü uygulamasını daha yumuşak bir yapıya uygulamış olacaksınız ve kırışıklıkları daha etkili çözeceksiniz.

Kırışık ve kalın giysilere nasıl ütü yapılır?

Kırışık ve kalın yapılı kıyafetlere veya giysilere ütü yapmak zaman zaman işkence haline dönebilir. Buharlı ütünün gücünün yetmediği noktada ütü masasının kılıfının alt kısmına bir alüminyum folyo yerleştirmek sıcaklığı geri yansıtır ve çift taraflı ısı gücü ile kırışıklıklar çok daha hızlı çözülür.

Ütü yaparken bilinmesi gerekenler

  • Yıkamadan sonra hafif lekeli kalmış veya tam olarak temizlenmemiş çamaşırları ütülemeyin. Çünkü ütünün etkisiyle üzerindeki kir çok daha güçlü hale gelebilir. Çamaşırın üzerinde kuruyabilir.
  • Kıyafetlerinizde sararan yerleri oksijenli suyla silmek onların beyazlamasında etkili olacaktır.
  • Ütü suyunuza leke yapmayan parfüm veya esans eklerseniz çamaşırlarınız ütü sonrası çok güzel kokacaktır.
  • Ütüye başlamadan önce kıyafetlerin iç kısmında yer alan etiketlere mutlaka göz atmalı ve uygun sıcaklıkta ütülemelisiniz. Böylece daha etkili ütü ve ütü yaparken tasarruf sağlayacaksınız.

Daha fazla bilgi için : Ütü yapmanın püf noktaları 

Ütü yaparken bilmeniz gereken pratik bilgiler;

Ütü yapmanın püf noktaları ile ilgili sizlerinde kendinize ait teknikleri varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.