cilek-faydalari-unutkanlik

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Dün ne yediğinizi, anahtarları nereye koyduğunuzu, kimlik numaranızı hatırlıyor musunuz? Evet, hafızanız hayatınızı zorlaştıracak kadar zayıfsa, unutkanlığa iyi gelen besinlerle güçlendirebilirsiniz. İşte, zeka ve hafızayı güçlendiren besinler!

Günde 3 ceviz yiyebilirsiniz

Ceviz, Omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biridir. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek faydalıdır. Cevizin faydaları gibi fındık da beyin ve vücut sağlığı için gereklidir. Bir avuç içi fındık yemek, hafıza ve cinsel gücü artırır. Yaşlılık dönemine yapacağınız bir yatırım olacaktır. Ceviz ve fındık gibi kuruyemişler, E vitamini içeriği ile güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

[wp_ad_camp_2]

B12 eksikliğini önemseyin

B12 vitamini, hafıza ve zeka açısından gerekli vitaminlerden biridir ve en iyi kaynağı kırmızı ettir. En iyi B12 vitamini kaynakları kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır. Eğer, organik tavuk eti bulabilirseniz, haftada 2 kez yemeye özen gösterin. Çünkü, B12 vitamini içerir ve unutkanlığa iyi gelir.

Bitter çikolata unutkanlığa iyi gelir

Polifenol içeren bitter çikolata, beyin sağlığı için gerekli özleri içerir. Ancak, miktarına dikkat etmek zorundasınız: Günde 2 küçük kare Bitter çikolata yeterlidir.

Siyah çay beyni güçlendirir

Siyah çay, Bitter çikolata gibi Polifenol içerir ve beyin hücrelerinin sağlığı için faydalıdır. Günde 2 bardak siyah çay içmek hafıza ve sağlık açısından faydalıdır. Ama daha fazlası kansızlık, kabızlık ve demir eksikliğine sebep olabilir.

ceviz-suyu-zayiflama

Yabanmersini beyni kuvvetlendirir

Hafızayı güçlendiren en iyi besinlerden biri, anti oksidan içeriğiyle yabanmersinidir. Günde bir avuç yiyebilirsiniz. Kahvaltıda bir avuç yabanmersini veya çilek yemek, güne zinde ve mutlu başlamanıza yardım eder.

Her gün 15 bardak su için

Beynin iyi çalışması için oksijene ihtiyacı vardır, bunun için her gün 15 bardak su içmelisiniz. Suyun içindeki kalsiyum, magnezyum gibi faydalı minerallerle hem beyin hem vücut sağlığınızı genç tutabilirsiniz.

Palamut mevsiminde bol bol yiyin

Beyin sağlığı açısından Omega 3 yağ asitlerini almak çok önemlidir. En iyi kaynaklardan biri ise, Türkiye denizlerin bol bulunan palamuttur. Mevsimindeyken, haftada 2-3 kez palamut yiyin.

somon-baligi-faydalari-1

Omega 3 neden önemlidir?

Yapılan araştırmalarda, omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuştur. Ayrıca, unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlü kılmak için mutlaka haftada 2- 3 gün balık yemeniz şarttır.

Balık yiyemeyenler ne yapmalıdır?

Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega 3 faydalanımı takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarda ortaya konmuştur.

Omega 3 nelerde bulunur?

Somon balığı faydalarından biri, yüksek oranda Omega – 3 içermesidir. Ayrıca, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumru da omega 3 kaynağıdır.