Uçuk pek çok kişinin başına gelen virütik bir enfeksiyondur. Görüntü açısından kişiye rahatsızlık verir ve ağrıya neden olur. Peki, uçuk nasıl geçer? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere uçuk tedavisi için doğal yöntemler sunuyoruz. Evde uygulayacağınız kolay yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Özellikle ağız çevresi ve dudakta görülen uçuk, içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde kendini belli eder. Uçuk virüsüne bir kere yakalandığınızda, kendini tekrar etmeye devam eder. Özellikle korku, ateşli hastalıklar ve stres uçuk çıkmasını tetikleyen faktörlerdir. Kullandığınız dudak ürünleri, havlular da uçuğa sebep olabilir.

Uçuk tedavisi için sizlere sunduğumuz doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Sarımsak ile uçuktan kurtulun!

Sarımsak, mikrop öldürücü özelliğe sahip mucize bir besindir. Çok sayıda virüsle savaşır. Uçuk tedavisinde de son derece etkilidir. Bir diş sarımsağı ikiye bölün ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirin. Uçuk geçene kadar bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Siyah çayla uçuk tedavisi

Siyah çay, uçuk nedeniyle yaşanan ağrıyı azaltarak, kabarcıkların hafiflemesine yardımcı olur. Uçuğun üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve birkaç dakika boyunca bu şekilde bekleyin.

Süt ile uçuğu iyileştirin!

Süt içerisinde bulunan lisin adlı aminoasit uçuğun iyileşmesini hızlandırır. Uçuk kendini göstermeye başladığı andan itibaren uçuğun üzerine bir parça pamuk yardımıyla süt sürebilirsiniz.

Uçuğu geçirmek için elma sirkesi kullanın!

Antiseptik özelliğe sahip bir besin olan elma sirkesi uçuk tedavisinde de son derece etkilidir. Asidik yapısı sayesinde, iltihabı giderir. Elma sirkesini doğrudan pamuk yardımıyla uçuklu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile cilt problemlerini giderin!

Çay ağacı yağı, cilt bakımında son derece etkilidir. Ciltteki bakterileri yok eder, sivilce ve akne problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Dudakta çıkan uçuk için de bir damla çay ağacı yağını doğrudan uçuğun üzerine sürebilirsiniz. Bu yöntemi günde iki kez uygulamaya özen gösterin. 

Domates ve aloe vera ile uçuk tedavisi

Uçuk tedavisi için birkaç damla domates suyu ve bir miktar aloe vera jelini karıştırın. Doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Aloe vera ve domates, cilt için yararlı pek çok bileşen içerir ve uçuğun hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Misket limonu antibakteriyel özelliğe sahip!

Misket limonu, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu sayede, uçukla savaşmaya yardımcı olur. Limonla uçuk tedavisi için tek yapmanız gereken, uçuğun üzerine doğrudan birkaç damla limon suyu sürmektir. Bu yöntemi günde üç kez uygulayarak uçuktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Uçuk tedavisi için doğal yöntemleri öğrendiniz.