Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş; “Beslenmesinde turna yemişine düzenli olarak yer veren bireylere, kilo verme diyetlerinde ve verilen kiloları koruma aşamasında turna yemişi vitamin, mineral ve antioksidan içeriğinden dolayı destek sağlayabilir”

Yaz aylarında beslenme alışkanlıkları git gide ısınan havanın doğal bir sonucu olarak değişkenlik gösteriyor. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzaklaşma ve sıcak günlerde vücudu yormayacak, daha hafif ve sağlıklı besinlere yönelim gözleniyor. Bu dönemlerde vücut sağlığını korumak için en önemli etkenlerden biri olan sıvı tüketimine de önem vermek gerekiyor. Uzmanlar, yaz aylarında sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenme konusunda pratik ve lezzetli alternatifler olarak çeşitli meyveleri ve meyve sularını öneriyorlar.

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş’in Tercihi; Cranberry (Turna Yemişi)

Doğal olarak kolesterol ve yağ içermeyen bir besin maddesi olan cranberry’nin (turna yemişi) aynı zamanda sodyum içeriği düşüktür ve diyet lifi açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Raporlanmış bir araştırmaya* göre; günlük beslenmelerinin bir parçası olarak düzenli bir şekilde cranberry (turna yemişi) suyu tüketen bireylerin vücut ağırlığı ve vücut kitle endekslerinde azalma görülmüştür. Bu sonuç ise kesin olmamakla birlikte cranberry (turna yemişi) suyunun bireylerde kilo kontrolüne yardımcı olabileceği fikrini doğurmuştur.

Diyet ve sağlıklı beslenme danışmanlığı üzerine çalışmalarına uzun yıllardır devam eden Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş; “Cranberry (turna yemişi) antioksidan kapasitesi en yüksek olan meyvelerden birisidir. Bununla beraber bol miktarda B vitamini, C vitamini, ve çinko gibi vitamin ve mineralleri de içerir. Besin değeri oldukça yüksek olan turna yemişinin kalorisi de düşüktür. Turna yemişi; C vitamini, potasyum ve antioksidanlar tarafından zengin bir bitkidir. Yarım su bardağı turna yemişinde toplam sadece 40 kalori vardır. Bu nedenle diyet programlarında turna yemişini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalorisi düşük diyet yaparken ara öğünlerde yoğurt ile birlikte karıştırarak yiyebilirsiniz. Hatta tatlı krizlerinize de bir çözüm olarak tatlandırıcıyla yapılmış muhallebinin içine ilave ederek lezzetli ve hafif bir tatlı tarifi oluşturabilirsiniz”.