Hayatımızda özel bir yeri vardır Türk kahvesinin… Dost sohbetlerine eşlik eder, günün yorgunluğunu alır, mutluluk verir… Ancak, kadınlar merak ediyor: Türk kahvesi selülit yapar mı?

Türk kahvesi, diyet ve sağlıklı beslenme için tercih edilecek en güzel kahvelerden biridir. İçeriğindeki kafein ve antioksidan özler sayesinde hem metabolizma hızını yükseltmeye yardımcı olur hem de kansere karşı koruma sağlayabilir.

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Faydalı özelliklerinin yanı sıra Türk kahvesi, diüretik yani sık sık idrara çıkarıcı etkiye sahiptir. Bu, sağlığımız açısından şu anlama gelir: Fazla miktarda Türk kahvesi içerseniz sıkça idrara çıkar ve vücudunuzdan su kaybedersiniz. Özellikle, kahve içerken veya gün içerisinde su içme alışkanlığınız yoksa, vücudunuzda ödem ve selülit olabilir.

Ama hemen Türk kahvesini suçlamayalım, içmeyi bırakmayalım! Uygun ölçüde ve yanında bol miktarda suyla birlikte içildiğinde Türk kahvesi, hem selülit giderici hem kilo verdirici etki gösterebilir.

Günde kaç fincan Türk kahvesi içilmelidir?

En ideali, günde en fazla iki fincan Türk kahvesi içmektir. Her kahvenin yanında mutlaka bir büyük bardak su içmelisiniz. Bu sayede hem kahvenin selülit yapıcı etkisi yok olur hem de vücudunuzun sıvı ihtiyacı karşılanır.

Türk kahvesi yağ yakmaya yardımcı olur.

Selülit yapmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Elbette, ilk olarak şekersiz Türk kahvesi içme alışkanlığı kazanmalıyız. Türk kahvesi değil ama içindeki şeker, selülite neden olabilir.

Kahvaltıdan bir saat sonra öğle yemeğinden iki saat sonra bir fincan sade veya tarçınlı Türk kahvesini afiyetle içiniz. Yanında ise bir büyük bardak suyu yudum yudum ve oturarak için.

Türk kahvesi selülit yapar mı, öğrendiniz. Gördüğünüz gibi yanında su içildiğinde ve uygun ölçü korunduğunda Türk kahvesi selülit yapmaz. Hatta iştah kapatıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisiyle kilo vermeye yardımcı olur.

TIKLA OKU: BOL KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ TARİFİ