mutlu-hamile-kadin

Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu, tüp bebek tedavisinin kimlere uygulanmadığı hakkında bilgi verdi. Uzmanından, 4 maddede tüp bebek tedavisi kimlere uygulanmaz cevapları için haberimizi okumaya devam edin.

1 ) Tüp bebek uygulaması kimler için uygun değildir?

Menisinde sperm üretimi olmayan erkeklerde, yumurta üretimi tamamı ile fonksiyonunu yitirmiş olan kadınlarda, menopoz dönemine girmiş olan veya uygulanan cerrahi operasyonlar sonucunda rahmi alınmak zorunda kalınan kadınlarda, tüp bebek tedavisinin uygulanması ne yazık ki mümkün değildir. Tüp bebek tedavisi için, bir takım çeşitli şartlar yer almaktadır. Anne adayının yaşı küçük olsa bile, eğer hormon seviyelerinde bozukluk varsa, tüp bebek tedavisi ile hamile kalma şansı oldukça azdır. Bu nedenden dolayı da, bu kişilere tüp bebek tedavisinin uygulanmasına sıcak bakılmaz. Bu adaylara herhangi yaş ve hormon sınırlaması yapılamaz. Ancak tüp bebek tedavisinin uygulanıp, uygulanamayacağı konusunda karar verilebilir.

2 ) Cerrahi operasyonlar sonucunda rahmi alınan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Hayır, uygulanamaz. Tüp bebek tedavisinde de, normal hamileliklerde olduğu gibi bebek, anne rahmi içerisinde gelişeceğinden dolayı, tedavinin uygulanması mümkün değildir.

anne-bebek-fircalama

3 ) Ameliyat ile yumurtalıkları alınan hastalara tüp bebek tedavisi uygulamak mümkün müdür?

Sağ veya sol tek bir yumurtalığı cerrahi operasyon neticesinde alınmış olan bir hastanın, hormon rezervlerinin iyi olması durumda, tüp bebek tedavisini yapabilmek mümkündür. Tek yumurtalığı olan bayanlarda da, hamilelik normal yol ile de gerçekleşebilmektedir.

Ameliyat ile her iki yumurtalığı birden alınmak zorunda olan bir bayanda, tüp bebek tedavisinin uygulanması ne yazık ki mümkün değildir. Böyle bir durum içerisinde olan bayanlardan, yumurta elde edilemeyeceği için, hormon değerleri de gerekli oranda olmaz.

4 ) Tüp bebek tedavisi sonucunda başarısız olma ihtimali ne kadardır?

Tüp bebek tedavisinde başarının elde edilmesinde ki en önemli etken, anne adayının yaşıdır. Tedavi uygulanacak olan anne adayının yaşı, ne kadar genç olur ise, elde edilecek olan tedavinin başarısı da daha çok olur. Hastalara uygun olan tedavi yöntemleri ile 35 yaşından küçük olan kadınların hamile olma şansı % 60, 35 yaşından fazla olan kadınların ise hamile olma şansı yaklaşık % 45 civarında olur. Yaşın artması durumunda, her zaman için tüp bebek tedavisinde ki başarı etkisi düşmektedir. Anne adayının yaşının artması durumunda, yumurta bulunamayabilir. Bunun sebebi, yumurta kapasitesinin yaş ile beraber azalması ve foliküller yeteri oranda olgunlaşmış olsa dahi, yumurtaların toplanma evresinde yumurta elde edilememesidir. Bu problem ile karşılaşılması durumunda, tüp bebek tedavisi sona erdirilir ve tüp bebek tedavsinin başarısızlığından söz edilir.

Bebek

Tüp bebek tedavisi, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile, başarı seviyesi en yüksek yardımcı üreme tekniği olarak ifade edilir. Ancak her tıbbi operasyon gibi, bu tedavinin de bir takım koşullara sahip olan anne ve baba adaylarına yapılması gerekir. Çiftlerin hasretini duyduğu bebeğe kavuşmasına yardımcı olacak tüp bebek tedavisinde, eşlerin boş yere umutlanmaması için daha öncesinde ihtiyaç duyulan tahlillerin yapılması ve uygun adaylar ile tedaviye başlanması gerekir. Bu etken, tüp bebek tedavisinin başarı ihtimaline olumlu olarak etki edecek bir unsurdur. Ancak hiç yumurtası bulunmayan kadınların dahi, yumurta donasyonu yolu ile hamile olması sağlanabilir. Bu yüzden gereksiz uygulamaları yaptırmaktansa, bebek sahibi olmanın farklı metodlarını değerlendirilerek, hedefe ulaşılmaya çalışılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanmaz haberimize katkıları için Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu’na teşekkür ederiz!