Evde ayak bakımı yapmanın ve topuk çatlaklarını gidermenin yollarını açıklıyoruz. Tamamen doğal malzemelerle, kısa sürede sonuç alacağınız tariflerimiz. Topuk çatlakları için doğal yöntemleri düzenli olarak uyguladığınızda, hızlıca iyileştiğini göreceksiniz.

Zeytinyağı ile topuk çatlaklarını giderme

Öncelikle ayaklarınızı dayanabileceğiniz kadar sıcak suda 15 dakika kadar bekletin. Ardından topuklarınıza saf zeytinyağı sürün ve streç filmle sarın. Durabildiğiniz kadar uzun süre bu şekilde durun. Daha sonra fazla yağı kağıt peçeteyle silin. Zeytinyağının nemlendirici özelliği sayesinde topuklarınız yumuşacık olacaktır. İstediğiniz zaman bu ayak bakımını yapabilirsiniz.

Topuk çatlakları için gül suyu ile bakım

Ayaklarınıza bakım yaparken mis gibi kokmasını istiyorsanız, çok güzel bir tarifimiz var: Ayaklarınıza yetecek kadar gül suyu ve nemlendirici kremi karıştırın, ayaklarınıza sürün.

Streç filmle sarıp kremin daha derinlere nüfuz etmesini sağlayın. Üzerine pamuklu çorap giyin. Sabaha kadar bekletin. Uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Kahve telvesiyle topuk çatlaklarını yok edin!

Türk kahvesi içtikten sonra telvesini sakın atmayın, çünkü topuk çatlaklarını gidermenin yollarından biri budur. Yukarıdaki tarifteki gibi ayaklarınızı sıcak suda bekletip yumuşatın. Türk kahvesi telvesini biraz bastırarak masaj yaparak topuklarınıza sürün.

Yaklaşık 10 dakika kuruyana kadar bekletin. Ardından ılık suyla durulayın. Zeytinyağı veya nemlendirici krem sürüp streç filmle sarın. Üzerine çorap giyin. Geceden sabaha kadar veya en az 5 saat bekletin. Türk kahvesiyle bakımı haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Topuk çatlakları nasıl giderilir?

Topuk çatlaklarını gidermek ve yeniden oluşmasını önlemek için aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var:

  • Her gün 12 bardak su içip cildinizi içeriden nemlendirin.
  • Her banyodan sonra ayaklarınıza nemlendirici krem sürün.
  • Evde ahşap döşeme varsa çorapsız veya terliksiz basmayın.
  • Banyodan sonra ponza taşı kullanıp topuk çatlaklarını temizleyin.
  • Zeytinyağı, vazelin, Hindistan cevizi yağı topuk çatlaklarında etkili yöntemlerdir.

Karbonatla topuk çatlaklarına son verin!

Bir kovanın içini sıcak suyla doldurup içerisine bir yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Karbonatın suda erimesi için 10 dakika bekleyin. Ayaklarınızı suya sokup yarım saat boyunca bekletin.

Her sabah veya her akşam karbonatla ayak bakımı yaptığınızda topuk çatlaklarının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Topuk çatlakları için evde doğal yöntemleri öğrendiniz!