California Cevizi
California Cevizi

Uzun süre tok tutan muhteşem besinler

Besinlerdeki protein, lif ve yağ miktarları tokluk sürelerini etkiler. Bazı besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlayarak, açlık krizlerini önler ve kilo vermenize yardımcı olur. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, tok tutan besinleri listeledik. Özel haberimizi okuyarak, diyet listenize ve sağlıklı beslenme rutininize bu besinleri ilave edebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein olarak bilinir. A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda, demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller içerir. Yumurtanın sarısında bulunan E vitamini ve yağ, uzun süre tok tutar. Yapılan araştırmalar, kahvaltıda yumurta yiyenlerin yemeyenlere oranla daha az kalori aldığını ortaya koymuştur.

Avokado

Avokado, içerdiği sağlıklı yağlarla bilinen bir besindir. Aynı zamanda lif içeriği yüksektir. 1 adet avokadoda yaklaşık 13 gram lif bulunmaktadır. Yarım avokado ise bir tatlı kaşığı yerine geçer. Bu sayede, uzun süre tok tutar. Kahvaltılara veya salatalara avokado ekleyerek kilo vermeyi destekleyebilirsiniz.

Badem

Badem, besin değerleri son derece yüksek bir besindir. Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini içerir. Enerji verir. Bademde bulunan sağlıklı yağlar uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kilo vermek isteyenler, yedikleri badem miktarına dikkat etmelidir. Ara öğünler 10-15 adet badem yeterli olacaktır.

Peynir

Gün içinde açlık krizleri yaşamamak ve kilo vermek için, sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemli. Peynir, kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca, iyi bir protein kaynağıdır. Kalsiyum fosfor ve B12 açısından da zengin bir besindir. Sabah kahvaltılar ve ara öğünler için tok tutan iyi bir tercihtir.

Süt ve yoğurt

Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin, B12 vitamini gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Özellikle, karın bölgesindeki yağlanmayı gidermeye yardımcı olur. Özellikle yoğurt, içeriğindeki probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığını destekler, sindirim sistemini rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir. Kalsiyum içeriğiyle de vücuttaki fazla yağların giderilmesinde önemli rol oynar. Süt, yoğurt gibi protein deposu besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Chia tohumu

Son yıllarda çok sık tüketilen chia tohumu, protein, yağ, lif, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Su veya süt ile karıştırdığınızda şişer ve jel bir yapıya sahip olur. Bu da, tokluk hissinin uzamasına yardımcı olur.  Kilo vermek isteyenler için chia tohumu sağlıklı bir tercihtir. 2 yemek kaşığı chia tohumu, yaklaşık 139 kaloridir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, yüksek oranda çözünür posa içerir. Kan şekerini dengeler, mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Aynı zamanda, antioksidan ve selenyum deposudur. Kahvaltılarda, sütle veya yoğurtla karıştırarak, kuru meyveler ilave ederek tüketebilirsiniz.

Tok kalmak için öneriler:

  • Kahvaltı başta olmak üzere tüm öğünlerde protein bakımından zengin besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Kahvaltıyı atlamayın! Güzel ve sağlıklı bir kahvaltı, sizi gün boyu tok tutacaktır.
  • Yumurta, yoğurt, peynir gibi kaliteli protein kaynaklarını beslenme listenizden eksik etmeyin.
  • Cips, bisküvi gibi rafine karbonhidratları hayatınızdan çıkarın.
  • Düzenli uyumaya dikkat edin. Kaliteli bir uyku, gün boyu enerjik hissetmenizi sağlar ve açlık krizlerini azaltır.

Tok tutan besinleri öğrendiniz. Beslenmeyle ilgili diğer yazılarımız:

Göbek yağlarını eriten besinler

Hangi besinleri çiğ tüketmek daha sağlıklı?

Tatlı kriziyle başa çıkmanın yolları

Yorum Yapın

vestel