hangi-yiyecekler-kiloverdirir

Türkiye’de en yaygın görülen hastalıklardan biri hipotroid yani tiroid bezlerinin yavaş çalışmasıdır. Yorgunluk, kilo alma, sinirlilik gibi belirtiler gösteren tiroid hastalığı, ilaç tedavisi, dengeli beslenme ve egzersizle kontrol altına alınabilmektir. 

Öncelikle tiroid hastalığını kabullenmelisiniz

Öncelikle, tiroid hastalığı yaşayan herkese acil şifalar diliyorum. Kendinizde tiroid hastalığından şüpheleniyorsanız, hastanelerin endokrin bölümünde TSH hormon testlerini yaptırmalısınız. Doktorunuz, test sonuçlarına hastalık tanısına karar verecek ve ihtiyaca bağlı ilaç tedavisine başlayacaktır. Burada en önemli adım, doktorunuzdan habersiz ilaç kullanmamak veya ilacı bırakmamaktır. Hastalığa karşı doktorunuzla bir ekip olduğunuzu düşünün ve onunla birlikte hareket edin.

Elbette, tiroid zorlayıcı bir hastalıktır ancak olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür. Bugün, birçok tiroid hastası kilo verebiliyor, enerjisini yükseltebiliyor. Siz de ilk olarak hastalığın varlığını kabul edin. Ancak lütfen, fazla kiloların arkasına tiroid hastalığıyla saklanmayın. Evet, siz biraz daha zor kilo veriyor olabilirsiniz ama bu, hiç kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu yüzden, sabırlı ve inançlı olmalısınız.

Tiroid hastaları mutlaka spor yapmalıdır

Tiroid hastalarında yorgunluk vardır, bezlerin yetersiz çalışması nedeniyle metabolizma yavaştır. Bu faktörler bir araya geldiğinde kişi kilo alır ve beslenmesine dikkat etmesine rağmen kilo vermesi oldukça zorlaşır. Tiroid hastalarının bu sorunlarına en etkili çözüm ise spor yapmaktır. Çünkü spor yapmak:

  • Metabolizma hızını yükseltir.
  • Yağ yakmayı hızlandırır.
  • Mutluluk hormonlarını salgılatır.
  • Kas kütlesini artırır.
  • Daha az yiyerek doymayı sağlar.
  • Hormon dengesine yardımcı olur.

Özellikle tiroid hastalığında sporun kurtarıcı etkisi vardır. Biliyorum, kendinizi yorgun hissediyorsunuz ama ilk adımı atarsanız, devamı gelecektir! Sadece bir karar verin: Yorgun ve şişman mı olmak istiyorsunuz yoksa hareket ettikçe kilo veren, mutlu olan, öfkesinden kurtulan biri mi? Eminim, ne istediğinizi biliyorsunuz!

Spor derken, çok ağır egzersizlerden veya illa ki dışarıda yürümekten bahsetmiyorum. Güvenin bana, evinizin salonunda dizi izlerken yerinizde yürümek bile spor olarak sayılır ve kilo vermenize yardımcı olur.

pilates-spor-hareketi

Dans etmek vücudun kalori yakmasına yardımcı olur ve spor yerine geçer. Her gün hızlı şarkılar açıp dans etmeyi deneyin, enerjiniz yükselecektir.

Elbette, şartlarınız uygunsa bir spor salonuna üye olup grup derslerine katılmak zumba, pilates, fitness yapmak çok yararlı olacaktır. Ancak dediğim gibi hiç para harcamadan hatta dışarı çıkmadan bile spor yapabilirsiniz.

Telefonunuza spor alarmı kurun ve her gün aynı saatte, hiç sorgulamadan sporunuzu yapmaya başlayın. Örneğin, haftada 5 gün 45 dakika yürüme alışkanlığı kazanın.

Tiroid hastaları için diyet önerileri

Yeşil çay, metabolizma hızlandırıcı süper bir destektir. Günde 2-3 fincan şekersiz yeşil çay, tiroid hastalarının kilo vermesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz, yeşil çayın içine karanfil, tarçın veya kimyon ilave edebilirsiniz.

Elbette, Tiroid hastalarının kilo vermesi için beslenmesi ve diyeti çok önemlidir. Aslında, hastalığı olmayan bir insanın beslenmesinden çok büyük farkınız yok. Sizler de kilo aldıran ve hormon dengesini bozan beyaz un, beyaz şeker ve aşırı tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Alkol, sigara, aşırı kahve, çay içmekten uzak kalmalısınız.

sut-icmenin-faydalari

Yoğurt, peynir, zencefil, enginar, patlıcan gibi besinleri bol bol yemeli, 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapmalısınız.

Su içmek metabolizmayı hızlandırır ve yorgunluğu alır. Günde 14-15 bardak su içmelisiniz. Suyunuza limon, zencefil eklemek kilo verdirici etkisini artırır.

Haftada bir kez olmak kaydıyla bir avuç içi kadar ızgara veya haşlama kırmızı et, tavuk eti veya hindi eti yiyebilirsiniz.

Omega 3 yağları tiroid hastaları için çok yararlıdır. Bu faydalı yağları içeren somon, hamsi, çinekop gibi balıkları haftada 2-3 kez yiyebilirsiniz.

Tiroid hastasıyım kilo veremiyorum diye söze başladınız ama sadece 1 ay boyunca bu önerilerimi yerine getirir, harfiyen uygularsanız kilo verdiğinizi göreceksiniz.

HATIRLAYIN: İNSAN GERÇEKTEN İSTEDİĞİ HER ŞEYİ YAPAR.

yagyakan