Tiroid bozukluğu için beslenme önerileri

Uzman Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı, tiroid bozukluğu yaşayanlar için beslenme önerileri sunuyor. Tiroid bezi, bir orkestra şefi gibidir ve bedensel fonksiyonlarımızın neredeyse tamamının kontrolünde rol oynar. Bu bezin az çalışması durumuna hipotiroidi adı verilir.

Sürekli kendinizi yorgun, halsiz hissedip konsantrasyon güçlüğü mü çekiyorsunuz? Saçlarınızda dökülme mi görülüyor? Son dönemlerde yediklerinizde değişiklik olmasa da kilonuzda önemli bir artış mı oldu? Yani su içseniz yarıyor mu? Dikkat! Siz de hipotiroidi yaşıyor olabilirsiniz.

Tiroid bezleri yavaş çalışıyorsa, beslenme ve yaşam tarzında değişikliklerle iyileşme sağlayabilirsiniz. İşte, tiroid bozukluğu olanlar için Uzman Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı‘dan faydalı tavsiyeler!

Günde 2 porsiyon meyve, 3 porsiyon sebze tükettiğinizden emin olun. A,C,E gibi antioksidan vitaminlerden zengin sebze ve meyvelere beslenmenizde yer verin.

Haftada en az 2 kez balık tüketin, Omega 3, tiroid fonksiyonlarını olumlu etkiliyor. Eğer balık tüketemiyorsanız Omega-3 takviyesi alabilirsiniz

Keten tohumu da Omega 3 içeriğiyle tiroid bezinizin daha iyi çalışmasını sağlar. Günde 1-2 yemek kaşığı kadar taze öğütülmüş keten tohumunu sebze yemeklerinize, salataya veya yoğurdunuza ekleyip tüketmeye çalışın.

Hipotiroid aynı zamanda insülin hormonunuzu da yükseltebildiği için şeker içeriği yüksek olan besinlerin sınırlandırılmaya çalışın. Şeker, makarna, patates, kek, tatlı vb besinler yerine tam tahıllı ekmek, kepekli makarna, esmer pirinç gibi tam tahıllı ve glisemik indeksi düşük besinleri tercih edin.

Lif ve bitkisel proteinden oldukça zengin kuru baklagillere de (nohut, kuru fasulye, mercimek vb) haftada 2 kez mutlaka yer verin

Diyetinizle, ihtiyacınıza uygun, yeterli düzeylerde iyot (iyotlu tuz, deniz ürünleri) almaya özen gösterin.

Çinko ve selenyum tiroid hormonunun metabolizmasında etkili minerallerdir ve eksikliğinde tiroid metabolizması bozulur. Beslenmenizde ceviz, et, balık, tam tahıllı unlar, süt ürünleri, sebze, meyveler ve yumurta gibi besinlere yer vermeyi unutmayın.

E vitamini de selenyum ile birlikte alınmalıdır. Bu vitaminden zengin besin olan besinler ise; bitkisel yağlar, zeytinyağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı, buğday tohumu, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu, badem, fındık, kabak çekirdeği. Bu besinleri uygun porsiyonlarda beslenmenizde yer verebilirsiniz.

Tiroidde en fazla görülen problem de ödemdir. Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, ödem temizliği için günde 8-10 bardak su içmeye çalışın.

Stres birçok hastalık gibi tiroid bulgularını da direkt olumsuz etkiler. Bu nedenle stresle baş etmek için nefes egzersizleri, yoga, kitap okuma vb sizi rahatlatacak yöntemleri kullanın.

Veeee en önemlisi hareket edin. Haftada en az 3 gün en az 45 dk sevdiğiniz, keyif aldığınız bir egzersizi yapın.

Tiroid bezlerinin yavaş çalışmasına rağmen kilo verebilirsiniz. Doğru beslenme planı için Uzman Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı’dan online diyet hizmeti satın alabilirsiniz. İletişim bilgileri aşağıda yer alıyor:

Uzm. Dyt. Ceren Batmaz Sarı

Viva Nova Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

E-mail: cerenbatmaz@gmail.com

Telefon: 0530 2900146

Yorum Yapın