Türkiye’de özellikle kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri tiroid bozukluğudur. Hormon dengesinin bozulmasıyla birlikte kişinin hayat kalitesini düşürür. Tiroid bezinin az çalışmasıyla kilo almaktan uyku sorunlarına, saç dökülmesine kalp sağlığına kadar ciddi riskler ortaya çıkabiliyor. Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş, tiroid hastaları için çok özel bilgiler sunuyor.

Tiroid bezlerinin az çalışması nasıl tespit edilir?

Tiroid bozukluğunun tespit edilmesi için iç hastalıkları bölümünde kan testleri ve hormon testleri yapılır. Sonuçlara göre teşhis koyulur ve doktorunuzun önerisiyle ilaç kullanımına başlayabilirsiniz. Hastanın yaşına, ihtiyacına, hastalık durumuna göre ilaç dozu belirleniyor.

Tiroid belirtileri nelerdir?

Tiroid bezlerinin az çalışması sorunu yaşayan kişilerde üzerinde yapılan araştırmalarda benzer bulgulara rastlanmıştır. Aşağıda, tiroid belirtilerini ana başlıklar halinde görebilirsiniz.

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Çok üşüme
  • Mutsuz ve öfkeli ruh hali
  • Kilo vermede zorluk
  • Kontrolsüz kilo artışı
  • Kabızlık
  • Saç dökülmesi
  • Adet düzensizliği

Yavaş çalışan tiroid vücutta nelere sebep olur?

Tiroid bozukluğu yaşayan kişilerin vücudunda bazı özel durumlar meydana gelebilir. Bunlardan bazıları aynı anda görülürken bazıları tek başına belirebilir.

Kabızlık: Bağırsakların yavaş çalışması, karın şişkinliği, gaz ve kabızlık problemleri meydana gelebiliyor.

Uyku kalitesi: Tiroid bozukluğu uyku kalitesini düşürebiliyor, solunum sisteminin gücünü azaltabiliyor.

Cilt kuruması: Bazı kadınlarda tiroid bezlerinin az çalışması cilt kuruluğuna sebep olabiliyor.

Adet düzensizliği: Hormon dengesi bozulduğu için adet döngüsünde değişkenlik ve doğurganlıkta azalma olabiliyor.

Böbrek sağlığı: Tiroid bozukluğu nedeniyle böbrek sağlığı zarar görebiliyor. Buna bağlı olarak vücutta aşırı tutma ve ödem olabiliyor.

Kilo vermek: Metabolizma hızını düşüren tiroid bozukluğu kansızlıkla birlikte yaşandığında kilo vermeyi zorlaştırabiliyor.

Tiroid hastalarının ilaç kullanımıyla birlikte beslenme ve spor düzenini yaşam biçimi haline getirmesi gerekiyor. Alkol, sigara, beyaz şeker ve un tiroid bezlerinin çalışmasına zarar veriyor.

Şimdiye kadar edindiğiniz bilgiler, tiroid bozukluğunda kilo vermenin imkansız hale geldiği algısı yaratmasın lütfen… Evet, sağlıklı bireylere göre biraz daha uzun sürede kilo verebilirsiniz. Ancak, her gün 45 dakika yürümek, zararlı besinleri azaltmak, bunun yerine sağlıklı besinlerin tüketimini çoğaltmak kilo vermenize ve hastalığın olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

TIKLA OKU: Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için öneriler