Tırnak kırılması, vitamin eksikliğinden susuzluğa kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için tırnak kırılmasının nedenlerini yazdık. Haberimizin sonunda evde tırnak güçlendirme yöntemlerini okuyabilirsiniz.

Tırnak zayıflığı, vücuttaki önemli vitamin ve minerallerin eksik olduğunun bir işareti olabilir. Bu nedenle, tırnak bakımında beslenme ve vitamin takviyesi çok önemlidir. kırılmalar için iyi bir çözümdür. Özellikle yumurta, fındık, bakliyat, tam tahıl, muz ve mantar gibi besinlerde bulunan biotin tırnakları güçlendirir.

Tırnak kırılmasının nedenleri nelerdir?

Protein eksikliği tırnakları kırıyor!

Yeterli miktarda protein almamak tırnakların güçsüzleşmesine ve kırılmasına neden olur. Bu yüzden protein bakımından zengin besinler tüketerek tırnak sağlığını destekleyebilirsiniz. Protein ihtiyacınızı karşılamak için bol bol balık, tavuk, yağsız sığır eti, yumurta, fasulye, süt ve süt ürünleri tüketin.

Sık sık oje sürmek

Tırnak kırılmasının bir diğer nedeni, ojesiz gezmemeniz olabilir. Uzun süre tırnakların üstünde kalan oje, kuruluğa ve kırılmalara neden olur. Bu nedenle, tırnaklarınızda beş günden fazla oje tutmayın ve arada nefes almalarını sağlayın.

Az su içmek tırnakları güçsüzleştiriyor!

Susuz kalmak tüm vücuda zarar verir. Aynı zamanda tırnak kırılmasının da önemli sebeplerinden biridir. Bakımlı ve güçlü tırnaklar için günde en az 2,5 litre su içmeye dikkat edin.

Nem yetersizliği

Tırnak içeriden neme ihtiyaç duyduğu gibi dışarıdan da nem desteği ister. Bunun için iyi bir el kremiyle ellerinizi sık sık nemlendirmeye özen gösterin. Özellikle, soğuk havalarda ve ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici sürmek tırnaklarınızı daha sağlıklı hale getirecektir.

Tırnakların suda fazla kalması

Tırnakların çok fazla suda kalması tırnak katmanlarına zarar verir. Bunu önlemek için, temizlik yaparken ya da bulaşık yıkarken eldiven kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde, tırnaklarınız kurur ve daha kolay kırılır.

TIKLA OKU: Evde tırnak güçlendirme yöntemleri

Tırnak kırılması neden olur, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Doğal tırnak bakımı için öneriler

Tırnak beyazlatma için etkili formüller

Hızlı tırnak uzatma yöntemleri