Hava sıcaklığı arttıkça terleme de artıyor. Terlemek doğal bir vücut reaksiyonudur. Ancak kötü kokuyu da beraberinde getirir. Peki, ter kokusu nasıl önlenir? Kişisel bakımınıza özen göstererek ter kokusunu önlemeniz mümkün. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, ter kokusunu önleme hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz. Özel haberimizi hemen okumaya başlayın ve ter yerine mis gibi kokun!

Terlemek sağlıklı bir durumdur. Çünkü, terlemeyle vücudunuzdaki toksinleri atarsınız. Aynı zamanda, terleme metabolizmanızın düzgün çalıştığına işaret eder. Ancak, sıcak günlerde bir topluluğun içinde etrafa kötü kokular yaymak istemezsiniz, değil mi? İşte bu yüzden sizler için, ter kokusunu önlemenize yardımcı olacak yöntemleri araştırdık.

Limonla ter kokusunu önleyin!

Biraz limon ve su ile koltuk altındaki bakterileri yok edebilir ve kötü koku oluşumunu önleyebilirsiniz. Yarım limonun suyunu, yarım bardak suya ilave edin. Bir pamuk yardımıyla koltuk altınıza sürün. Çok hassas bir cilde sahipseniz, tüm koltuk altına sürmeden önce küçük bir bölgede deneme yapabilirsiniz. 

Ter kokusu için karbonatı deneyin!

Limon ve karbonat ter kokusu için etkili bir çözümdür. İki koltuk altınıza yetecek kadar kabartma tozunu bir kabın içerisine koyun. Üzerine limonun suyunu sıkarak, karışımı hamur kıvamına getirin. Koltuk altlarınıza sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra iyice durulayın. Bu yöntemi her banyoda tekrarlayarak koltuk altı kokusundan kurtulabilirsiniz.

Sirkeyle bakterilerden kurtulun!

Sirkenin kendi kokusu her ne kadar hoş olmasa da, ter kokusunu önlemeye yardımcıdır. Koltuk altındaki pH dengesini ayarlayarak, bakteri oluşumunu önler. Sirkeyi pamuk yardımıyla ya da spreyli bir şişenin içine koyarak duştan sonra uygulayabilirsiniz.

Ter kokusu için sık sık duş alın!

Ter kokusunun önüne geçmenin en basit ve temel yöntemi duş almaktır. Özellikle yazın duşa girmek için kirlenmeyi beklemeyin. Saçlarınızı çok sık yıkamak istemiyorsanız, yalnızca vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Çünkü, her gün duş almak hem ter kokusunu önler, hem de kişisel temizlik açısından büyük önem taşır.

Adaçayı ter kokusuna karşı etkili!

Adaçayı, ter kokusunu gideren bitkilerden. Terlemeyi azaltır ve koltuk altında oluşan bakterileri yok eder. 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş adaçayını, kaynamış 250 ml suya ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Demlendikten ve biraz soğuduktan sonra bu su ile koltuk altlarınızı yıkayın. Bu işlemden sonra ellerinizi mutlaka yıkayın ve adaçayını vücudunuzun başka bölgelerinde kullanmayın. Aksi takdirde, yanma hissine ve tahrişe yol açabilir.

Yediklerinize dikkat edin!

Ter kokusu, yediklerinizle daha da kötü bir hale gelebilir. Acılı, baharatlı, soğanlı, sarımsaklı yiyecekler vücudunuzda kötü koku oluşmasına neden olur. Bu nedenle, özellikle sıcak havalarda yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Ter kokusu için antiseptik sabun kullanın!

Duş için doğal antiseptik sabunlar tercih ederek ter kokusunu önlemeniz mümkün. Antiseptik sabun sayesinde koltuk altındaki bakterilerden kurtulabilir, ter kokusunun önüne geçebilirsiniz. Duştan çıkmadan önce, birkaç damla sandal ağacı ve lavanta yağını da durulama suyunuza ilave ederek mis gibi kokabilirsiniz.

Pamuklu kıyafetlerle terlemeyi azaltın!

Kıyafetler, terleme ve ter kokusu üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. İçeriğinde naylon kıyafetler hava almaz ve daha fazla terlemenize neden olur. Terlemeyle birlikte bakteri üremesi artar. Bu nedenle, özellikle sıcak yaz günlerinde pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bebek pudrasıyla terleme kontrol altında!

Bebek pudrası emici bir yapıya sahiptir. Bu sayede terlemeyi azaltır ve nemi emer. Nemli ortam olmadığı için bakteriler üreyemez ve ter kokusunu önlemiş olur. Ayrıca, yazın sıcak havalarda terleme sonrasında pişik oluşumunu da engeller. Duştan sonra koltuk altınıza biraz bebek pudrası sürebilirsiniz.

Ter kokusu nasıl önlenir, öğrendiniz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Ayak kokusu için 14 çözüm önerisi

Ağız kokusundan kurtulmanın 10 yolu

Koltuk altı kararmasına kesin çözümler