ev-temizligi-2015

Siz çok iyi temizlik yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak evde bazı yerler vardır ki; hep gözden kaçar ve orada mikroplar rahat rahat dolaşırlar. İşte size mikropların sır gibi saklandığı yerler…

Halı altı

Halının üstünü mutlaka süpürüyor ve hatta her seferinde köpürte köpürte siliyorsunuz değil mi? Eviniz mis gibi diye düşünüyorsunuz. Peki ya altı?

Eğer halınızı ters çevirip altını da güzelce süpürmüyorsanız, aslında tam olarak temizlik yaptığınız söylenemez.

[wp_ad_camp_2]

Çanta

Kadın çantaları ne kadar karışık değil mi? Üstelik her kıyafete uygun çanta kullanma isteğimiz yüzünden, oradan araya eşya aktarırken iyice dağılıyor. Peki çantanız temiz mi?

Çantanızı markette, otobüste, iş yerinde, dışarıda nerelere koyduğunuzu düşünün. Dışarda tuvalete girdiğinizde, ellerinizi yıkarken de bir yere bırakıyorsunuz. Sonra eve geldiğinizde nereye koyuyorsunuz. Çantanızı mutlaka deterjanlı suyla silin. Hatta sirkeli su daha çok işe yarayacaktır.

Alışveriş

Alışveriş torbalarınızın ne kadar kirli olduğunun farkında mısınız? Markette kasada başlayarak her yere koyarak getirdiğiniz torbalar, mutfakta yere ve hatta masanın, tezgahın sütüne koyuluyor.

Alışverişe giderken kendi özel kumaş torbalarınızı götürün ve onlarla taşıyın. Eve gelip içlerini boşaltarak çamaşır makinesinde yıkama şansınız olur.

vintage-dekorasyon-2015

Perde

Metal, ahşap, kumaş fark etmez, stor veya jaluzi perdeler, toz tutma konusunda en başarılı eşyalardır. Metal olanları bir çorabı ıslatıp, üstüne çok amaçlı bir temizleyici dökerek temizleyin.

Ahşap olanları, özel ahşap temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Ancak sonrasında hemen kurulamayı unutmayın. Kumaş olanları ise, mikrofiber bezlerle temizleyebilirsiniz.

Buzdolabı

Buzdolabınızı temizliyor musunuz? Elbette temizlersiniz, içinde koku yapacak, mikrop barındıracak bir şey tutmadığınıza eminim. Peki, dışını temizliyor musunuz?

Buzdolabında en sık yapılan hata, içini ve kapaklarını silmek ancak üst tarafını silmeyi unutmaktır. Orayı atlamayın.

Mutfak süngeri

Kendisi temizleme işi yapan eşyaların kirlendiği nedense hiç aklımıza gelmiyor. Oysa mutfak süngerinizin üstünde bakteriler cirit atıyor.

Islattığınız süngerinizi mikrodalgada birkaç dakika orta ısıda bekletin. Ancak ıslak olmasına dikkat edin, kuru olan sünger o ısıyla alev alabilir.

Kredi kart

Kredi kartlarını her gün kaç kere elliyorsunuz? Onu sizden başka kimler elliyor? Nerelere koyuyorsunuz?

Kredi kartınızı ve banka kartlarınızı alkollü pamukla temizleyin. Ve ardından kuruması ve hava alması için bekletin. Hemen cüzdana koymayın.

vintage-dekorasyon10-03

Süpürge

İşte yine işi temizlemek olan bir araç ve aslında mikrobun kaynaklarından biri… İster elektrikli olsun, ister çalı süpürgesi, hepsini temizlemek gerekir.

Elektrikli süpürgenin parçalarını çıkarıp güzelce temizleyin. Çalı süpürgesini ise deterjanlı su ile güzelce yıkayın.

Çöp kovası

Çöp kovanızın içine çöp torbası yaydığınız için kirlenmediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Mutlaka sürekli temizlemeniz gereken eşyalardan biridir.

Mutfakta, banyoda, çocuk odasında ve evin her alanındaki çöp kovalarını düzenli olarak temizleyin.

Bitkiler

Evinizi renkleriyle güzelleştiren tüm bitkilerinizin, mikropların yaşamı için çok uygun olduğunu söylemeye gerek var mı?

Saksıların etrafı, altları ve bulundukları alanları mutlaka iyice temizlemeyi ihmal etmeyin.

Diş fırçalığı

Diş fırçanızı mutlaka özel kabında saklıyorsunuz ve dışarıdan mikrop gelmesini engelliyorsunuz. Ya diş fırçalarını koyduğunuz kap?

Diş fırçalarınızı koyduğunuz kabı düzenli olarak temizlemelisiniz. Ağız hijyeniniz için diş fırçasına güveniyorsunuz. O da, sizin onu koyduğunuz yere güveniyor olmalı.

kahve-kek

Kahve makinesi

Sabah gözünüzü açar açmaz düğmesine bastığınız kahve makinesinin de mikrop alanı olduğunu söylesek ne düşünürsünüz?

Uzun süre yerinden hareket etmeyin ve çok parçalı tüm eşyalar gibi, kahve makinesi de toz ve bakteri birikimine oldukça uygundur. O yüzden sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.