Öncelikle şunu bilmelisin ki;pek çok kadının düştüğü yanılgıya sen de düşmüşsün. Kimse tehditle sevmez! Şimdi diyeceksin ki, ben ne zaman tehdit ettim? Hemen cevap vereyim mektubuna bakılırsa, sürekli!

 

Hep onu ayrılmakla tehdit etmişsin, o da senin tabirinle kuzu oluyormuş. Ayrılık kozunu o kadar çok oynamışsın ki, artık hiçbir anlamı kalmamış. Sana da birisi aynı şeyi yapsa, sen de bu noktaya gelirdin. Karşındaki ne zaman senin hareketlerinden hoşlanmazsa, önüne ayrılık tehdidini çıkarıyor diyelim. Bir susarsın, iki göz yumarsın ama en sonunda “eee yeter be, ayrılırsan ayrıl!” dersin. Bu çok doğal ve insani bir tepkidir.

 

Senin bir üst neslinde olan ve şimdi evli olup, eşini baskı altında tutmak isteyenler de, genellikle senin düştüğün tuzağa düşer ve eşlerini sürekli ayrılmakla, çocuklarını göstermemekle tehdit ederler. İlk başta bunlara göz yuman adamın sonunda canına tak eder ve her şeyi göze alır.

 

Bu konu bu kadar detaylı işliyorum ki; bir daha ilişkinde bu hataya düşme!

 

Gelelim diğer konuya; unutma ki, yaşınız 25 ve üniversiteyi bitirdiğinizde sizi zorlu ve çetin bir hayat bekliyor. Erkek arkadaşın şu anda bu sıkıntılı dönemi düşünüyor ve geriliyor olabilir. Nelerle karşılaşacağını bilemiyor ve korkuyordur. Sen üstüne gidip, bir de evlilik gibi bir yükün omuzlarına binmesini konuşmak istiyorsun. Ben de olsam uzaklaşırdım. Biraz sakin olmayı dene. Hayat zaten her ikiniz içinde yeni başlıyor. Neden evlilik gibi ağır bir konuyu gündeme taşıyorsun. Önce eline ekmeğini al kadın olarak. İşini bul, çalış, ayaklarının üzerinde dur. Belki o zaman sen onunla evlenmeyi istemeyeceksin, nerden biliyorsun?

 

Önünde uzun ve çok olasılığı olan bir ömür var. Kafanı çevir ve hayatın diğer renklerini görmeye çalış. Dışarıda milyarlarca insan ve bir o kadar da yaşam alternatifi var. Bilmem anlatabildim mi?

 

Sevgilerimle

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

 

okur mektubu

 

 

Merhaba Candan Abla..

 

Bir derdim var ve çözüm yolu arıyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum.. Ben 21 yaşandayım 3 yıllı bir birlikteliğim var.. Sevgilim 25 yaşında üniversite son sınıf öğrencileriyiz ikimizde… 1 sınıfta tanıştık ve her şey çok güzel gidiyordu ama birbirimize göre değiliz ama insan sevince katlanıyormuş.. Beni çok seviyordu, ne desem yapıyordu, her zaman yanımda destekti. Bir an bile yalnız bırakmazdı ama son 2 senedir çok kötü tartışıyoruz. Eskiden ayrılalım derdim hemen kuzu kesilirdi ama atık hiç umurunda değil.. Biliyorum gitsem çok kötü olacak yine ama artık çok ilgisiz seviyor ama beni istemiyor, evliliği konuşmaz olduk artık