Tatlı kriziyle başa çıkmanın yolları

Tatlı krizleri, yüksek miktarda kalori almanıza neden olur ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Daha sonra pişman olmamanız adına, tatlı kriziyle başa çıkmanın yollarını sizlerle paylaşıyoruz. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için hazırladığımız özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Tatlı yani işlenmiş şekerler, diyabet, kalp hastalıkları, obezite, kolesterol, kanser riskini artırır. Sindirim sistemini olumsuz etkiler ve kilo almanıza neden olur. Aynı zamanda cilde zarar verir, yaşlanmayı hızlandırır. Sık sık tatlı krizlerine giriyor ve kendinize engel olamıyorsanız, sizlere sunduğumuz önerilere başvurabilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı kalırsınız hem de kilo kontrolü yapmış olursunuz.

Öğün atlamamaya özen gösterin!

Düzenli beslenmenin en önemli noktalarından biri öğün atlamamaktır. Uzun süre aç kalındığında kan şekeri aniden düşer ve tatlı yeme isteği artar. Ana ve ara öğünleri atlamadan beslenmek, kan şekerini düzenleyerek tatlı krizini önler. Özellikle ara öğünlerinizde sağlıklı atıştırmalıklar tercih ederek tatlı yeme isteğinizi azaltabilirsiniz.

Protein ağırlıklı beslenin!

Yüksek oranda protein içeren besinler, uzun süre tok tutar ve kan şekerini dengeler. Ana öğünlerinizde protein ağırlıklı besinler tüketerek, insülin seviyesindeki ani iniş çıkışlara engel olabilirsiniz. Böylece, tatlı krizleri de son bulmuş olur.

Meyve tercihine dikkat edin!

Meyve yemek, sizi zararlı şekerlerden uzak tutabilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Glisemik indeksi düşük meyveler tercih ederseniz, kan şekeriniz daha yavaş yükselir ve uzun süre tok kalırsınız. Kiraz, çilek, elma gibi meyveler glisemik indeksi düşük meyvelerdir. Aynı zamanda, lif bakımından zengindirler. Bu meyveleri, porsiyonlarına dikkat ederek ara öğünlerinizde yiyebilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin!

Tatlı krizini yatıştırmak için bir parça bitter çikolata yemenin bir sakıncası yoktur. Yoğurdun içine ilave edeceğiniz kuru veya taze meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler kan şekerinizi dengeler. Tatlı isteğinizin arttığı zamanlarda tarçın yardımınıza koşacak şifalı bir baharattır. Kan şekerini düşürerek, şeker yeme isteğinizi azaltır. Ayrıca kolesterole de iyi gelir. Sütün içine veya yoğurda ilave ederek rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında yaşanan tatlı krizleri için pekmez de sağlıklı ve içinizi ısıtan bir tercih olabilir. Pekmezi de yoğurda ilave ederek, ara öğünlerinizde yiyebilirsiniz.

Sağlıklı yağlar yiyin!

Tatlı yemeden yapamıyorsanız, sağlıklı yağlar yemeyi tercih edin. Fındık, badem, ceviz, avokado, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlar, tatlı isteğinizi azaltır ve uzun süre tok tutar. Ayrıca, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığın önüne geçerler. Sağlıklı yağlar, cilde ve saçlara da son derece faydalıdır.

Lifli besinler tercih edin!

Lif bakımından zengin besinler, kan şekerini düzenler ve sindirim sistemine faydalıdır. Uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tatlı krizlerinin önüne geçmek için lifli besinler tüketebilirsiniz. Lifli besinler, sağlık için de birçok önemli faydaya sahiptir.

Su içmeyi unutmayın!

Tatlı krizlerini önlemek için su içmek basit ama etkili bir yöntemdir. 2-3 bardak suyu yudum yudum için. Daha sonra canınızın tatlı istemediğini göreceksiniz. Su, sağlık için çok büyük önem taşır. Bu nedenle, günde en az 2 litre içmeye özen gösterin.

Tatlı krizleri, adet dönemlerinde daha yoğun yaşanır. Bunun dışında, canınız sık sık tatlı istiyorsa ve bu isteği bastıramıyorsanız bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Sağlığınızla ilgili kontrol ettirmeniz gereken bazı durumlar olabilir.

Yorum Yapın

vestel