Tarçın, kilo vermenin doğal yollarından biridir. Tatlı ve hamur işi isteğini kesmeye, aşırı iştahı kapatmaya ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Peki, tarçın zayıflamak için nasıl kullanılır? Sorunun cevabını sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut sunuyor; hemen okuyup öğrenebilirsiniz.

Zayıflamak için doğal desteklerden faydalanmayı seviyorum; bu sayede diyet yapmak kolaylaşıyor. Kahvede, yoğurtta, çayda, sütte kullanılabilen tarçın kilo vermede pozitif katkılar sağlıyor. Özellikle, insülin hormonu salgısını düzenliyor. Bu sayede tatlı krizlerini önlüyor, diyabet ve insülin direnci hastalarının iyi hissetmesine yardım ediyor.

Tarçın marketlerde veya aktarlarda satılıyor. Çubuk tarçın veya toz tarçını ekonomik fiyatlarla alabilirsiniz. Tarçın zayıflamak için nasıl kullanılır sorunuz için ben toz tarçının olduğu zayıflama tarifleri paylaşacağım. Verdiğim tarifleri dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, bir hafta boyunca tarçınlı Türk kahvesi içebilir, bunu bırakıp sonraki hafta boyunca tarçınlı süt içebilirsiniz. Bu şekilde her gün tarçının desteğiyle kilo vermek için önemli adımlar atabilirsiniz.

Tarçınlı Türk kahvesiyle metabolizma hızlandırın!

Türk kahvesi şekersiz içildiği takdirde kalorisizdir. Ancak metabolizmayı hızlandırıp vücudun daha çok kalori yakmasına yardımcı olur. Tarçınla birleştiğinde hemen tokluk verir, aşırı tatlı ve hamur işi isteğini keser, kilo vermeye faydalıdır.

Malzemeler,

 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • Yarım çay toz tarçın
 • 1 fincan soğuk su

Hazırlanışı,

 1. Toz tarçını sadece yarım çay kaşığı kullanacaksınız, yani tadımlık diyebilirim.
 2. Tüm malzemelere cezvede kısık ateşte pişirip fincana alın.
 3. Yanında bir büyük bardak suyla kahvaltıdan 2 saat sonra veya ikindi vakti ara öğününde için.
Tarçınlı süt ayda 4 kiloya kadar yağdan verdiriyor.

Tarçınlı sütle yağ yakımını hızlandırın!

Protein içeren besinler vücutta yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu tarifimde sütle tarçını birleştiriyorum, böylece ortaya hem kilo vermeye hem iştahı dengelemeye yardımcı bir karışım çıkıyor.

Malzemeler,

 • 1 su bardağı sıcak süt
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı,

 1. Sıcak süt ve tarçını iyice karıştırın.
 2. İkindi vakti ara öğününde ve gece uyumadan 3 saat önce için.
 3. Yani, günde 2 kez tarçınlı süt yapacaksınız.

Tarçınlı süt günde iki defa içiliyor, iyi beslenme ve sporla birlikte desteklendiğinde ayda 4 kiloya kadar yağdan yakmaya yardımcı oluyor.

Yalnız, sizden özel ricamdır: Lütfen, tarifte verilen malzeme ölçülerini değiştirmeyin. Eğer yarım çay kaşığı toz tarçın demişsem, lütfen sadece o kadar kullanın. Çok tarçın eklemek çok zayıflayacağınız anlamına gelmiyor.

Tarçınlı yoğurtla kilo vermeyi kolaylaştırın!

Yoğurt, en sevdiğim besinlerden biridir. Yağ yakmaya, kabızlık gidermeye, iştah dengelemeye yardımcı olur. Özellikle, diyabet ve insülin direnci hastalığı olanların her gün bir kase yoğurt yemesini tavsiye ediyorum; kan şekeri üzerinde olumlu etkisi vardır.

Malzemeler,

 • 4 yemek kaşığı tam yağlı yoğurt
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi veya kahvaltılık gevrek

Hazırlanışı,

 1. Tüm malzemeleri kasede karıştırın.
 2. Kahvaltıda, ikindi ara öğününde veya gece acıkınca yiyebilirsiniz.

Yukarıda açıkça belirttiğim gibi, bu tarifleri dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Benim amacım, sizlere alternatif çözüm yöntemleri sunmaktır. Burada 3 farklı tarçınlı zayıflama tarifi verdim. Aralarından birini seçin, bir hafta düzenli kullanın, sonra diğerine geçin.