Tansiyonu düşürmek için evde çözüm önerileri

Yüksek tansiyon birçok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Peki, pek çok kişide görülen yüksek tansiyonu ne düşürür? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak yüksek tansiyonu düşürmek için öneriler sunuyoruz.

Tansiyonu etkileyen birçok faktör vardır. Gün içerisinde tansiyon değerleri farklı sebepler nedeniyle değişebilir. Stres, spor aktiviteleri gibi etkenler tansiyonun çıkmasına yol açabilir. Bu sebeple, sağlıklı bir sonuca varabilmek için tansiyonunuzu ölçmeden önce bir süre dinlenmenizde fayda vardır.

Tansiyonu ne düşürür?

  • Tansiyonu düşürmek için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri ense köküne soğuk su uygulamaktır.
  • Ayakta durabiliyorsanız ılık su ile duş almak da yüksek tansiyona iyi gelecektir.
  • Kronik yüksek tansiyon hastasıysanız aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra tansiyon düşüren besinlerle yüksek tansiyon rahatsızlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Tansiyonu düşüren bitkisel yöntemler

Bitki çayları

Kuşburnu çayı, vişne yaprağı çayı, nane çayı gibi bitki çayları tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Her gün düzenli olarak tükettiğiniz takdirde tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

Limon ve sarımsak

Tansiyonu dengelemek için evde limon ve sarımsak kürünü deneyebilirsiniz. Koyu renkli bir cam kavanozun içinde hazırlayacağınız limon suyu ve sarımsak kürünü düzenli olarak tüketin.

Tansiyon düşüren besinler nelerdir?

Beslenme, yüksek tansiyon problemi olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Vitamin ve mineral bakımından zengin sağlıklı besinler tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir.

Tansiyon düşüren besinleri öğrenmek için BURAYA TIKLAYIN!

Tansiyon düşüren baharatlar nelerdir?

Tuz yerine yemeklerde kullanacağınız bazı baharatlar da tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle kekik ve zerdeçal başta olmak üzere bu baharatları yemeklerinizde sık sık kullanmalısınız. Chia tohumu da Omega-3, magnezyum ve lif bakımından zengin bir besin olmasının yanı sıra yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Tansiyon düşürmeye yardımcı diyetler

Tansiyonu düşürmek için bazı diyetlerden faydalanabilirsiniz. Bu diyetlerde tuz tüketimini sıfıra indirmeli; potasyum, kalsiyum, lif ve protein bakımından zengin besinler tüketmelisiniz.

Hamilelikte tansiyon nasıl düşürülür?

Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyon problemi hem annenin hem de bebeğin sağlığını kötü etkileyebilir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastası olan hamileler mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Ayrıca gün içerisinde aynı saatlerde tansiyon ölçümü yaparak tansiyon değerleri kontrol edilmelidir.

Yorum Yapın