stres-ofis-kadin

Ekonomik zorluklar, sağlık sorunları, terör saldırıları ruh halimizi olumsuz etkiliyor; kendimizi stres altında hissediyoruz. Biliyoruz ki kanser dahil pek çok hastalığın temelinde stres yatıyor. Stresle başa çıkma yöntemleriyle biraz rahatlayabilir, daha iyi hissedebiliriz.

Beyninizi tatile çıkarın

Masmavi denizin olduğu bir yerde uzandığınızı düşünün, nasıl hissediyorsunuz? İşinizde stres varsa, beyninizi tatile çıkarmayı deneyin. Yani, biraz hayal kurmayı ve güzel bir yerde olduğunuzu düşünmeyi deneyin.

Ilık bir banyo yapın

Suyun iyileştirici gücü vardır. Ilık banyo yapmak stresi azaltır. Stres altındaki vücudunuzu sakinleştirmek ve iyi hissetmek için ılık suyla banyo yapın.

Nane veya tarçın koklayın

Enteresan ama gerçek: Nane veya tarçın koklamak, stresin azalmasına ve beynin rahatlmasına yardım ediyor. Taze veya kuru nane koklayın, daha iyi hissedeceksiniz. Tarçını küçük bir tavaya koyup ocağın üzerinde birkaç saniye bekletin, mis kokusu etrafa yayılıp sizi rahatlatacaktır.

cubuk-tarcin

Omuzlarınızı sallayın

Kendinizi gergin hissettiğinizde omuzlarınızı yukarı aşağıya indirerek rahatlamaya çalışın. Bu özellikle beyninize giden damarları rahatlatacaktır.

Bitki çayları için

Rezene, papatya, melisa gibi bitki çayları stresi azaltmaya yardımcı olur. Günde 3 fincana kadar bitki çayı içerek gerginlikten büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Kendinizle buluşun

Gerçek şu ki kalabalık hayat insanı yoruyor ve stres yapıyor. Kendinize zaman ayırın. Günün yorucu temposunun gerginliğini hafifletmek için en iyi yollardan biri kendinizle buluşmaktır. Yürüyebilir, uzanabilir, sakin bir yerde bitki çayı içebilirsiniz.

İnsanları memnun etmeyin

Aslında en büyük stres kaynaklarından biri insanları memnun etmeye çalışmaktır. Oysaki, sizde kusur bulmaya çalışan kişi her türlü bulacaktır. Bu yüzden, başkalarını memnun edip kendinize mutsuzluk vermekten vazgeçin.

Yazarak rahatlayın

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yazmak, hatırlamak ya da kafanızı karıştıran sorunları açıklığa çıkarmak için etkili bir yöntem olabilir. Bir günlük tutmaya çalışın. Eğer başkalarının okumasından çekiniyorsanız, yazıp rahatlayın ve sonra çöpe atın.

Canlandırmayı kullanın

Stresli ve yorgun hissettiğinizde iki dakikalık meditasyon yapın. Gözlerinizi kapatın ve çok güzel bir manzarayı, orada olduğunuzu düşünün.

meditasyon-2015

Sakinleştirici müzikler dinleyin

Mozart, Chopin gibi klasik müzik dehalarını dinlemek ruhunuza iyi gelir, sakinleştirir. Jazz müzik veya Osmanlı Türk musikisi yine rahatlatan müziklerdir.

Gülme terapisi yapın

Eski Türk filmleri, Cem Yılmaz, Kardeş Payı, Sex and the City gibi sizi güldürenleri izleyin. Birlikte çok eğlendiğiniz bir arkadaşınızla buluşup güle terapisi yapın.

Güne huzurla başlayın

Stresli uyanmak, tüm günün gergin geçmesine sebep olur. Bunu önlemek için sabah için acil işlerinizi geceden yapıp aklınızdan çıkarın. Uyandığınızda kendinize 15 dakika özel zaman verin. Gün kesinlikle daha sakin geçecektir.

Yüksek Topuklar öneriyor:  10 dakika şükür yürüyüşü yapın

son-icerik

Şükretmek, her insana iyi gelir. Bir kere fark etmeye başladığınızda hayatınızda şükredeceğiniz müthiş şeyler olduğunu görürsünüz. Yürüyebilmek, güneşi görebilmek, nefis bir kahve içebilmek gibi…

Daha mutlu olmak, daha iyi hissetmek, hayatı güzelleştirmek için biz, günün her hangi bir saatinde “teşekkür ederim yürüyüşü” yapıyoruz ve size de öneriyoruz: günde 10 dakika minnettarlık yürüyüşü yapın, hayatınızdakilerin kıymetini daha iyi bileceksiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız