Stresi azaltmaya yardımcı 6 harika koku

Günlük hayatın koşuşturması, sağlık sorunları gibi faktörler ruh halimizi olumsuz etkiliyor; kendimizi stres ve kaygıyla karşı karşıya buluyoruz. Kendinizi yorgun, mutsuz ve halsiz hissetmenizin sebebi stres olabilir ve önlem almadıkça stres, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için stresi azaltmaya yardımcı 6 harika kokuyu araştırdık. Bu kokuları stresle başa çıkma yöntemlerinize dahil ederek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Çeşitli nedenlerden ortaya çıkan stresten kurtulmak için aroma terapiden faydalanabilirsiniz. Bazı esansiyel yağlar ve kokular ile stres seviyenizi minimuma indirebilir, uykunuzu düzene sokabilirsiniz. İşte, stresi azaltmaya yardımcı harika kokular…

Yasemin kokusu ile canlanın!

Yasemin yağı, canlandırıcı ve rahatlatıcı aromatik yağlardan biridir. Depresyonla savaşmaya yardımcı olur. Serotonin de dahil olmak üzere belirli hormonların salınmasını uyarır. Bu sayede, enerji verir, depresif ruh haline iyi gelir. Aynı zamanda, afrodizyak etkiye de sahiptir.

Bergamot ile stresten kurtulun!

Yapılan araştırmalar, bergamot kokusunun gerilim ve kaygıyı azalttığını ortaya koymuştur. Antibakteriyel, anti-viral gibi özelliklere de sahiptir. Sabunlarda, parfümlerde ve gıdalara aroma vermek için kullanılır. Kan basıncını ve stresi azaltır, strese bağlı ağrıları hafifletir. Bu özelliği sayesinde masajlarda en çok tercih edilen kokulardan biridir.

Ylang ylang yağı ile enerjinizi yükseltin!

Ylang ylang yağı, Güneydoğu Asya’da tropik bir ağacın çiçeklerinden elde edilen bir uçucu yağdır. Yapılan araştırmalar, sinir sistemini yatıştırdığını ortaya koymuştur. Özellikle depresyon döneminde ylang ylang yağı koklamak, olumsuz duygu ve düşünceleri azaltmaya yardımcı olur. Enerjinizin düşük olduğu ve kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda da ylang ylang yağı koklayarak enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Misk adaçayı ile rahatlayın!

Adaçayının akrabası olan misk adaçayı bitkisinden elde edilen misk adaçayı yağı, rahatlamaya ve stres seviyesini azaltmaya yardımcıdır. Özellikle diş muayenehanelerinde hastaları rahatlatmak için tercih edilir. Yapılan araştırmalar sonucu, misk adaçayı yağının antidepresan benzeri bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

Lavanta yağı ile ağrılarınızı hafifletin!

Lavanta yağı, kan basıncını düşürür, sinir sistemini sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Baş ağrılarında olduğu gibi uykusuzluk probleminde de odanızda lavanta yağı bulundurmak, uykuya dalma sürenizi azaltacak ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda boynunuza, bileklerinize sürerek veya yastığınıza damlatarak da kullanabilirsiniz. Depresyonu ve anksiyeteyi azaltmada da etkili olduğu görülmüştür. Bulunduğunuz ortamlar sizin stresli olmanıza neden oluyorsa, o ortamlarda lavanta yağına yer açın. Lavanta kokulu mumlar veya tütsüler de tercih edebilirsiniz.

Yuzu yağı ile kaygılardan kurtulun!

Yuzu, genellikle Asya mutfağında kullanılan Asya tipi bir sarı limondur. Araştırmalar sonucu, yuzu yağının kokusunun, stresi ve kaygıyı azaltarak kalp hızını yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Stresi azaltmak için küveti doldurup içerisine veya uyumadan önce yastığınıza birkaç damla yuzu yağı damlatın. Yuzu yağı bulamazsanız limon yağından da faydalanabilirsiniz.

Stresi azaltmaya yardımcı kokuları öğrendiniz.

Yorum Yapın