Zayıflamak için spordan sonra bunları yapın!

Spordan sonra kendinizi yorgun hissediyorsanız ve ertesi gün kas ağrısı yaşıyorsanız, sizlere faydalı öneriler sunuyoruz. Yüksek Topuklar ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizde, zayıflamak için spordan sonra ne yapmalı, spordan sonra ne yemeli gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Spordan sonra esneyin!

Sporunuz bittikten sonra kas ağrılarını hafifletmek ve kasları uzatmak için esneme hareketleri yapmalısınız. Esneme hareketleri sayesinde, ertesi gün ağrılarınız azalır, kendinizi daha zinde hissedersiniz. Ayrıca, spordan sonra gerilme ve kasılmaları önlemeye yardımcı olur.

Spordan sonra ılık duş alın!

Spor yaparken çalışan ve gerilen kasları gevşetmek için, spordan sonra mutlaka ılık duş almalısınız. Duş sırasında yapacağınız kese de ertesi gün meydana gelebilecek kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Spor sırasında terlediğiniz için sonrasında duş almak rahatlamanıza yardımcı olur, terle tıkanan gözenekler açılır ve kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Spordan sonra 3 bardak su için!

Spor yaparken, terleme ve solunum yoluyla vücut su kaybeder. Bu suyu, mutlaka yerine koymanız gerekir. Spor aralarında ve spordan sonra 3 bardak su içmeye özen gösterin.

Spordan sonra biraz uzanın!

Spor esnasında çalışan kasların spor sonrası dinlenmeye ihtiyacı vardır. Esneme hareketleri yaptıktan sonra uzanıp yaklaşık 15 dakika dinlenmek, hem kilo vermek hem de sağlık açısından faydalıdır. Dinlenirken de vücudunuz kalori yakmaya, kaslar ise çalışmaya devam eder. Eğer sporu akşamları yapıyorsanız, spordan sonra uyumak yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Spordan sonra protein tüketin!

Spor sırasında boşalan glikojen depolarını doldurmak, kasları beslemek için protein içeren besinler tüketmelisiniz. Tavuk eti, yoğurt, süt, peynir, haşlanmış yumurta, fasulye gibi protein içeren besinler, uzun süre tok tutar ve kilo vermenize yardımcı olur. Spordan 15 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz.

Spordan sonra yoğurt kürü yapın!

Spor yapmak metabolizmayı uyarır ve metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar. Bundan yararlanmak ve yağ yakımını hızlandırmak için yoğurt kürü yapabilirsiniz. Yoğurt kürü, hem spor sonrası kasları besler, hem de kilo vermeye yardımcı olur.

Yoğurt kürü tarifini öğrenmek için hemen TIKLAYIN!

Spordan sonra ne yapmalı, spordan sonra ne yemeli öğrendiniz. Aşağıdaki yazılarımızı da okuyun:

Kilo verdiren 10 süper baharat

Doğumdan sonra kilo verme yöntemleri

Göbek eritmek için 3 bitkisel çözüm

Yorum Yapın