Sosyal medya üzerinden, butik konseptli hesaplarla satışlar yapmak artık oldukça popüler. 10 bin takipçiye yakın hesaplar dahi, her gün birçok ürün paketliyor, ticari anlamda hareketli bir profil oluşturuyor. Peki dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi penceresinden bakarsak, sosyal medya hesabından, özellikle de Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden satış yapmanın sırları nelerdir?

Sosyal medya üzerinden satılacak ürünler ne olmalı?

Bir numaralı öncelik, sosyal medya hesabınızın içeriğine, temasına ve takipçi kitlesinin eğilimlerine göre ürünler bulmak. Affiliate yani satış ortaklığı modeliyle, reklam alan sosyal medya hesapları kimi zaman bu durumu önemsemeden bir içerik planı oluşturuyor. Örneğin, bir edebiyat konseptli hesapta tesbih satışına dönük ya da makyaj ürünü satışına dönük girişimler iyi sonuç vermeyebilir. Bu yüzden sosyal medya satışı düşünüyorsanız, kitlenizin ilgi alanına girecek ürün seçimlerine yönelin. Bunun için anketler düzenleyebilirsiniz.

Rakiplere ve alternatif kanallara göre fiyat avantajları

Sosyal medya üzerinden bir ürün almanın ilk dürtüleri, o ürüne bir mesaj uzakta olmak, sayfa ile kurulan bağ denebilir. Ancak en önemli konu, uygun fiyat avantajı sunmak. Rakip sosyal medya butiklerinin fiyat politikalarını inceleyebilir, kargo ücretini minimize edecek veyahut ürün fiyatı ile birleştirecek kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Sosyal medya satışlarında insanların güvenini sağlamak için, kapıda ödeme sistemini de kullanmanız önemlidir.

Sosyal medyada satış yapabilmek için kaç takipçi gerekli?

Instagram’dan ya da diğer sosyal medya platformlarından ürün satışı yapmak için, gerekli minimum takipçi sayısı gibi bir durum söz konusu değildir. Genel olarak, etkili bir satış hacmi yaratmak için, en azından 5-10 bin takipçi aralığı önemlidir. Instagram’dan ürün satışı özelinde, diğer ağlardan farklı olarak ürünlerinizi bir e-ticaret sitesi üzerinden satıyorsanız, hikayelerde link verebilmek için en az 10 bin takipçi sahibi olmanız lazım. Bundan ötürü, 10 bin takipçinin avantaj olduğunu söyleyebiliriz.

Takipçi kitlesi ile samimi iletişim kurmak

En önemli konulardan bir tanesi de, soğuk bir tondan uzak durmak. Kullanım konseptinize göre, zaman zaman gündeme dair içerikler, ürün içeriği paylaşımında dahi sıcak bir dil geliştirmek önemlidir. Ürünlerle ilgili mesaj atan kişilere, alıcı olmasalar dahi yanıtlar vermek, kullanıcıya direkt temas eden ‘hikayeler’i sık kullanmak önemlidir.

Takipçi ihtiyacınız mı var? Profesyonel hizmet alın!

Instagram, Youtube, Twitter ve Facebook takipçisi, beğenisi konusunda onlarca kurumsal markaya hizmet vermiş, alanında lider sosyal medya hizmetleri servisi ajansı olan Crovu ile siz de on binlerce takipçiye kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/ takipçi, beğeni, video izlenmesi hizmetlerinden anında faydalanarak, Instagram’da ürün satabilir, Youtube’da binlerce aboneye ulaşabilir, Twitter’da takipçi sayınızı artırarak sosyal medya üzerinden bilinirlik yaratıp, ürün satışına başlayabilirsiniz.