Doğru yöntemleri uyguladığınızda sonbaharda kilo vermek, diğer mevsimlere göre daha kolaydır. Çünkü, evde daha fazla vakit geçirip daha düzenli olabiliriz. Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, sonbaharda kilo vermenin yollarını anlatıyor.

Dizi izlerken sağlıkla kilo verin!

Sonbaharda yeni sezon dizileri başlar, televizyon karşısında daha fazla zaman harcarız. Esasında, bunu daha faydalı bir şekilde kullanabiliriz. En sevdiğiniz diziyi açın, karşısına spor aletini yerleştirin. Dizi izlerken bisiklet sürme, yürüme, ip atlama, koşma, step gibi kilo vermeye yardımcı sporlar yapabilirsiniz.

Pratik bilgi: Eğer, evde spor aletiniz yoksa yerinizde yürüyebilir veya salonu hızlı adımlarla koşabilirsiniz. Her gün 25 dakika dizi izlerken spor yapmak kilo vermenize yardımcı olur. Deneyin, göreceksiniz!

Zayıflamaya yardımcı bitkiler kullanın!

Maydanoz, nane, biberiye, dereotu gibi zayıflamaya yardımcı bitkiler, sonbaharda en taze haliyle karşımıza çıkar. Bu şifalı bitkileri salata ve yemeklerimize ilave edebilir veya özel zayıflama tariflerinde kullanabiliriz.

Naneli zayıflama suyu tarifi: Bir litre oda sıcaklığında suyun içerisinde 10 adet taze nane yaprağı, 1 adet dilimlenmiş limon ve 1 adet çubuk tarçın ekleyip karıştırın. Sabaha kadar bekletin. Ertesi gün ana ve ara öğünlerden önce birer bardak içip bitirin. Detoks suyu, her gün taze malzemelerle yeniden hazırlayın.

Kilo verdiren detoks suyu tarifleri için BURAYA TIKLAYIN!

Sosyal hayatın şişmanlatıcı etkisi azalır!

Kendimden biliyorum: Eğer evdeysem, düzenli ve temiz beslenmeye devam edebiliyorum. Özellikle yazın, arkadaşlarım veya ailemle sosyal hayata katıldığımda beslenme düzenim bozuluyor. Aklımda yokken, önüme gelen tatlıyı yiyor veya dışarıda tuvalete gitme korkusundan su içmiyorum. Sonbaharın güzel tarafı ise, hayatımıza doğal bir düzen getirip kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.

Soğuk havalarda evde daha çok vakit geçiririz ve böylece sonbaharda kilo vermenin yollarından biri kendiliğinden oluşur. Ev yemeği pişirir, kendi tuvaletimizi kullanacağımız için rahat rahat su içeriz.

Sonbaharda kilo vermek için günlük yazın!

Sonbaharın sakinleştiren etkisini, kilo vermek için kullanabilirsiniz. Her gün kendinize 10 dakika ayırın. Bir deftere veya telefonunuzdaki notlar bölümüne o gün nasıl beslendiğinizi, ne kadar spor yaptığınızı yazın… Emin olun ki yazmak size disiplin kazandırır. Beslenme bilinci oluşturur ve bir diyet listesine bağlı kalmadan kilo vermenin yollarını öğrenmiş olursunuz. Sonbaharda psikolojide çok önemli, diyet yapmak için sağlam bir zihine sahip olmak gerekmektedir. Sonbahar depresyonuna girdiyseniz hemen nasıl çıkacağınızı öğrenmek için Buradaki yazımızı okumanızı öneririz.

Sonbaharda kilo vermenin yollarını ana hatlarıyla anlattım. Gözümüzün önünde olan ancak fark etmediğimiz bazı noktalara değindim. Elbette, temiz beslenmeye devam etmek ve hava çok soğuk olsa bile dışarıda yürümek gerekiyor. Zaten biliyorsunuz, “Yüksek Topuklar” kadın portalımızda zayıflama, diyet, sağlıklı beslenme gibi birçok konuda size özel haberler hazırlıyoruz. Ana sayfamızda veya arama bölümüne yazarak birçok güzel bilgi edinebilirsiniz.