yoga-yapan-kadin

Sonbahar depresyonu nasıl geçer?

Sonbaharın puslu ve yağmurlu havaları, binlerce insanın ruh halini olumsuz etkiliyor. Sabahları uyanmakta ve hayata katılmakta zorlanma, mutluluk seviyesinin düşmesi gibi belirtilerle kendini gösteren sonbahar depresyonu, yaşam sevincini azaltıyor. Siz de bunları yaşıyor musunuz? Peki, ‘Yüksek Topuklar’ olarak, sonbahar depresyonuna karşı çözüm önerilerimiz olduğunu söylesek, ne dersiniz? Yoga Eğitmeni Gülçin Akhan ile görüşüp ruh, beden, zihin sağlığı üzerine bilgiler aldık, heyecanla okuyacaksınız.

Mevsimsel depresyonun belirtileri arasında; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği(azalması veya artması), gerginlik, karamsarlık ve hatta ölme isteği sayılabilir. ABD’de yapılan bir araştırma mevsimsel depresyon teşhisi konulan hastalarının 6% ile – 35% arasının hastane yatışına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

[wp_ad_camp_2]

Yoga Eğitmeni Gülçin Akhan’a sorduk: Etkili sağlık desteği olarak kabul edilen yoganın mevsimsel depresyon ile mücadeledeki rolü nedir?

Yoga Eğitmeni Gülçin Akhan, değişen ve zorlaşan yaşam koşullarının ruhsal ve bedensel sağlığı korumayı zorlaştırdığını, insanların kendi bireysel alanlarına sıkışıp, hayattan zevk alamaz hale geldiklerini ve bu koşulların bir sonucu olarak da depresyonun ortaya çıktığını belirtti. Akhan, “Depresyon yaşama sevincimizi, hayat enerjimizi emerken, yoga bu kaynaklarla yeniden buluşmamıza yardım ediyor” sözleriyle yoganın depresyon üzerindekini etkilerini özetledi.

Yoga bu etkiyi nasıl sağlıyor?

Yoga ile toksinler atılır, kan dolaşımı hızlanır, iç organlar çalıştırılır. Beden, zihin, zeka bütünlüğü sağlanır ve farkındalık artar. İnsan beynini olumlu etkileyen basit ve etkili tekniklerle neşe ve huzur hali ortaya çıkar. Düzenli yoga yapan kişiler arasında yapılan araştırmalar bireylerin endişelerinden uzaklaşarak fiziksel ve ruhsal sağlık kazandığı yönündedir. Uygulanan duruşlar ve nefes teknikleri ile melatonin ve seratonin hormonlarının üretimi artar ve kişi kendini iyi hisseder, mutlu olur.

Düzenli uygulama ile depresyon semptomları kısa sürede kontrol altına alınabilir. Kişi içsel sağlığa ve huzura kavuşur. Yoga uygulayarak doktor kontrolünde anksiyete ilaçlarını bırakan hastalar mevcuttur.

mutlu-kadin

Nedenleri neler olabilir?

Melatonin: Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık ortamlarda artmaktadır. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve bitkin yapan doğal bir sakinleştiricidir. Günlerin kısalması ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun ve isteksiz yapar. Bu da mevsimsel depresyona yol açabilir.

Seratonin: Kış ayları ile birlikte vücuttaki seratonin üretiminin azalmasının mevsimsel depresyona sebep olabileceği öne sürülmektedir.

Herkesin huzurlu bir zihin, doğuştan hakkı olan içsel sükunet ve mutluluk kaynağına bağlanma hakkı bulunur. Bahar aylarında artan depresyonla mücadelenin en etkili yollarından biri olan yoga bütünsel ve etkili bir sağlık sistemidir. Yoga yaparak hayatınız boyunca mutlu, huzurlu ve sağlıklı olabilirsiniz.

Ders almak ve detaylı bilgi için:

İstanbul Pilates&Yoga Studio

Gülçin Akhan

0212 236 41 76/ 0530 225 07 29

icerik-banner-3