Cildiniz zaman zaman solgun ve cansız görünebilir. Evde uygulayabileceğiniz birkaç doğal yöntem ile cildinizi parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak solgun ciltler için doğal yöntemler sunuyoruz.

Stres, yoğun tempo, aşırı makyaj, hava koşulları, uykusuzluk, vitamin eksikliği gibi faktörler cildin zamanla solgun, cansız ve mat görünmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için doğal maske tariflerini uygulayabilirsiniz

Solgun ciltler için limon suyu 

Limon suyu, içerdiği C vitamini sayesinde cilde parlaklık verir. Cilde doğal rengini veren melanin salgısını düzenler. Ayrıca, limon suyunda bulunan sitrik asit, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Taze sıkılmış limon suyunu pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz, önce cildinizin ufak bir kısmına sürerek tahriş veya kızarıklık olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Canlandırıcı salatalık maskesi

Su deposu salatalık, E vitamini içerir. Bu sayede, cildi nemlendirir, yatıştırır ve rahatlatır. Ayrıca, lekelere karşı da etkilidir. Bir adet salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirin. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürün ve 20 dakika kadar bekletip durulayın.

Cilt lekeleri için süt maskesi

Sütteki laktik asit, cildi ölü hücrelerden arındırır, daha temiz ve yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Düzenli uygulandığında ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olur ve cildin daha parlak görünmesini sağlar. Ilık sütü bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz.

Cilt tonunu eşitleyen papatya maskesi

Malzemeler:

  • 4 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı papatya yağı

Hazırlanışı:

Malzemeleri bir kasede karıştırarak cildinize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın. Papatya yağı yerine kayısı çekirdeği yağı veya sandal ağacı yağı da kullanabilirsiniz. Maskeyi 3 günde 1, düzenli olarak uyguladığınız takdirde cilt tonunuzdaki değişimi göreceksiniz.

Sağlıklı bir cilt için yoğurt ve bal maskesi

Malzemeler:

  • 1 çorba kaşığı bal
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 2-3 damla limon suyu
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yoğurt ve bal cilt için besleyici besinlerdir. Cildin ihtiyacı olan A, C ve E vitaminlerini bu maskeyle sağlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Pürüzsüz bir cilt için doğal maske

Malzemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 kahve fincanı süt
  • 1 kahve fincanı badem yağı
  • Yulaf unu

Hazırlanışı:

Yumurta akı, süt ve badem yağını bir kasede karıştırın. Daha sonra, macun kıvamına gelene kadar yulaf unu ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu maskeden tam fayda sağlamak için haftada 2 kez uygulamaya özen gösterin.