Siyah noktalar; cildinizi yeteri kadar temizlemediğinizde meydana gelir ve cildinizi matlaştırarak güzelliğinize gölge düşürür. Gelin siyah noktalara beraber savaş açalım. Yüksek Topuklar ekibi olarak siyah noktalar için maskeleri araştırdık. Bu doğal maskeler sayesinde cildiniz ışıl ışıl parlayacak ve derinlemesine temiz olacak.

Domates maskesi ile siyah noktalardan kurtulun!

Domatesin kabuklarını soyun ve püre haline getirin. 1 çay kaşığı şeker ilave edin. Bu püreyle cildinize masaj yapın ve püreyi cildinizde 15 dakika bekletin ardından ılık su ile durulayın.

Domates maskesi, gözeneklerinizi açacak, kirden, yağdan ve siyah noktalardan sizi arınacaktır. Haftada 1 defa uygulamanız yeterli.

Yulaf maskesi ile siyah noktalara son!

2 yemek kaşığı yulaf ezmesini 4 yemek kaşığı sıcak su ile karıştırın. Yulaflar suyu emmeye başladıktan sonra oluşan lapayı cildinizin yağlı bölgelerine uygulayın ve parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak 10 dakika masaj yapın. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın.

Yulaf ezmesi birkaç uygulamadan sonra siyah noktaları cildinizden arındıracak ve yıpranmış deriyi pul pul soyarak cildinizi temizleyecektir.

Pürüzsüz bir cilt için civan perçemi maskesi

1 yemek kaşığı civanperçemini 1 kahve fincanı suyla birlikte kaynatın. Kaynattığınız kabı ocaktan alıp üzerine bir tülbent gerin. Tülbente sinecek olan buharı cildinize uygulayın. Ardından civanperçemini süzün. Suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize günde 2 defa hafif dokunuşlarla uygulayın. Uygulamaya 10 gün devam edebilirsiniz. Derin sivilceleri ve köklü siyah noktaları olanlarda oldukça işe yarayan bir maskedir.

Siyah noktalar için Türk kahvesi maskesi

Türk kahvesi içtikten sonra fincanın dibinde kalan telveyi artık atmayacaksınız! Çünkü, cilt yüzeyindeki ölü derileri temizleyip siyah noktaları gideriyor. Kahve telvesini tek başına kullanabileceğiniz gibi birkaç damla üzüm sirkesi veya limon suyu ilave edebilirsiniz.

Bir fincan Türk kahvesinin telvesini küçük bir kaseye alın. İçine bir tatlı kaşığı oda sıcaklığında su ve isteğe göre birkaç damla üzüm sirkesi veya limon suyu ekleyin. Siyah nokta olan bölgelere, hassas hareketlerle masaj yaparak sürün. Ilık suyla durulayın.

Haftada iki veya üç kez Türk kahvesiyle siyah nokta giderici maskeyi yapabilirsiniz. Unutmadan, kahvedeki doğal yağ sayesinde cildiniz nemlenecek ve daha parlak olacaktır.

Siyah noktalar için maske tariflerini öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır?

Siyah noktalar doğal yolla nasıl temizlenir?

Yağlı ciltler için bakım önerileri