Siyah noktalardan doğal yollarla nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz basit yöntemlerle siyah noktalardan kurtulabilir, pırıl pırıl bir cilde kavuşabilirsiniz. İşte, siyah nokta temizleyici 5 etkili yöntem…

Siyah noktaların oluşmasındaki en büyük etken ciltteki kir ve ölü hücrelerin birikmesidir. Bu yüzden, haftada en az bir kere peeling veya maske uygulamak bu ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar, siyah noktaların oluşumunu engeller.

Siyah nokta temizleyici maske

Malzemeler;

  • 1,5 tatlı kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı;

Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize sürün. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün.

Bal, cildinizi nemlendirir ve besler. Kil ise zengin mineralli yapısı sayesinde cildinizin yağ dengesini düzenleyerek, gözeneklerinizin kir yerine bu minerallerle dolmasını sağlar. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Kil maskeleri, kuru ve hassas ciltler için pek uygun olmayabilir. Ancak, içerisindeki badem yağı ve bal cildinizin kurumadan temizlenmesini sağlayacaktır.

Siyah nokta temizleyici tonik

Malzemeler;

Hazırlanışı;

Malzemeleri karıştırın ve cildinize sürerek 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Cildin gerilmesini sağlayan bu tonik gözeneklerin açılmasında ve siyah noktaların dışarı çıkmasında etkilidir.

Türk kahvesi ile siyah nokta temizleme

Türk kahvesi içtikten sonra fincanın dibinde kalan telveyi atmayın! Çünkü, Türk kahvesi cilt yüzeyindeki ölü derileri temizleyip siyah noktaları giderir. Kahve telvesini tek başına kullanabileceğiniz gibi birkaç damla elma sirkesi veya limon suyu ilave ederek de uygulayabilirsiniz.

Kahve telvesini bir kaseye alın. İçine bir tatlı kaşığı oda sıcaklığında su ve isteğe göre birkaç damla elma sirkesi veya limon suyu ekleyin. Siyah nokta olan bölgelere, hassas hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ılık suyla durulayın.

Avokado ile siyah noktalara son!

Siyah noktalarınızdan kurtulmak istiyorsanız, salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyeceğiniz avokadodan bir miktar alarak cildinize uygulayabilirsiniz. Avokadoyu, siyah noktalarınız üzerine uygulayarak, hafifçe ovalayın. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayın. Dilerseniz, avokadoyu gece yatmadan önce siyah noktalarınıza sürebilir, sabah uyanınca yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınız takdirde siyah noktalarınızın azaldığını ve cildinizin tazelendiğini göreceksiniz.

Toz şeker ve zeytinyağı ile peeling

Bir çay kaşığı toz şeker ve bir damla zeytinyağını karıştırıp siyah noktalı bölgeye masaj yaparak sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu doğal peelingi haftada bir kez yapabilirsiniz.

Siyah nokta oluşumunu önlemek için ne yapmalı?

  • Cildiniz için kullandığınız ürünler doğal olmasına özen gösterin.
  • Ten makyajınızı hafifletin ve makyajınızı temizlemeden yatmayın.
  • Haftada en az bir defa yastık kılıfınızı değiştirin, yıkayın.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra, nemlendirmeden önce gözenek sıkılaştırıcı tonik uygulayabilirsiniz.
  • Gün içinde fazla yağı almak için yağ emici kağıtlardan kullanabilirsiniz.

Siyah nokta temizleyici yöntemlerden en iyi sonucu almak için sıcak bir banyo sonrasında gözenekler açılmış ve siyah nokta içindeki kirler yumuşamışken yapmanızı öneririz. Bu sayede, maskeler daha derine ulaşır ve en derindeki kirler bile temizlenir.