Siyah noktalarınızı yok etmek için doğal çözümler mi arıyorsunuz? O halde, sizler için hazırladığımız etkili önerilerimiz hoşunuza gidecektir. Siyah nokta nasıl temizlenir? Siyah nokta bantları gerçekten zararlı mı? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, bu sorulara cevap veriyoruz.

Siyah nokta nasıl oluşur?

Siyah nokta, özellikle yağlı ciltlerde, T bölgesi dediğimiz alın, çene ve burunu kapsayan bölümlerde görülür. Cildimizde hava almak için bulunan gözeneklerin açık olması nedeniyle, içlerinde ter ve kir biriktirir. Bu da siyah nokta oluşumuna yol açar. Uzun süre müdahale edilmediğinde kalıcı lekelere ve akne problemlerine neden olabilir. Siyah noktalarınızdan kurtulmak için, toniklere, cilt bakımlarına, siyah nokta bantlarına başvurabilirsiniz. Ama o yollara başvurmadan önce doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Avokado ile siyah noktaları temizleyin!

Avokado, hem beslenmemize hem saçımıza fayda sağladığı gibi cildimize de olumlu etkileri olan bir meyve. Siyah noktalarınızdan kurtulmak istiyorsanız, salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyeceğiniz avokadodan yalnızca bir kaşığı almanız yeterli olacaktır. Avokadoyu, siyah noktalarınız üzerine uygulayarak, hafifçe ovalayın. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayın. İstediğiniz zaman kolaylıkla yapacağınız bu kürü, gece yatmadan önce siyah noktalarınıza sürebilir, sabah uyanınca yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınız takdirde siyah noktalarınızın azaldığını ve yüzünüzün tazelendiğini göreceksiniz.

Aloe vera ile siyah noktalardan kurtulun!

Aloe vera, kolaylıkla yetiştirebileceğiniz, birçok yararı olan harika bir bitkidir. Yaralara ve koyu lekelere iyi gelen aloe vera, siyah noktalar için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesi. Aloe veranın içinde bulunan jel kıvamındaki sıvıyı çıkartın. Siyah noktalarınızın üzerine sürün ve hafifçe masaj yapın. Yaklaşık 15 dakika sonra durulayabilirsiniz. Bu kürü haftada en az 2 kere uygulamanızı tavsiye ederiz. İçerdiği polisakkaritler sayesinde, yeni cilt hücrelerinin büyümesini hızlandıracak ve cildinizin daha ışıltılı olmasını sağlayacaktır.

Doğal çözüm yeşil çayda var!

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, siyah noktalara uygulandığında hem onları yok edecek hem de fazla yağ oluşumuna engel olacaktır. Demlediğiniz yeşil çayın biraz soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra siyah noktalarınızın üzerine sürün. 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında, cildinizi ılık suyla durulayın.

Kil maskesiyle cildinizi arındırın!

Kil, zengin mineralli yapısı sayesinde cildinizin yağ dengesini düzenleyerek, gözeneklerinizin kir yerine bu minerallerle dolmasını sağlıyor. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırıyor. Yağlı ciltler için iyi bir seçenek olan kil maskesi, kuru ve hassas ciltler için pek uygun olmayabilir. Kuru bir cilde sahipseniz kil maskesini uyguladıktan sonra bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ederiz. 1 yemek kaşığı kili, içme suyu ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Daha sonra yüzünüze uygulayın.15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Bal ve limon karışımıyla çözüm bulun!

Bal, antibakteriyel özelliğe sahip bir besindir. Cildi ölü hücrelerden arındırarak nemlendirir. Kullanacağız doğal balı cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bala ekleyeceğiniz birkaç damla limon suyu asidik yapısı nedeniyle siyah noktalardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 10-15 dakika bekleyin ve durulayın. Hassas bir cilde sahipseniz ve balı limonla birlikte uygulamayı tercih ettiyseniz, direkt güneşe çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Elma sirkesi ile derin temizlik yapın!

İnsan vücuduna birçok fayda sağlayan elma sirkesi, cilt temizliği için de çok faydalı. Elma sirkesinin asidik özelliği, cildinizin pH düzeyini dengeleyecek ve siyah nokta problemlerinizin önüne geçecektir. Elma sirkesini, suyla seyrelterek kullanmaya özen gösterin. Seyrelttikten sonra pamuk yardımıyla siyah noktalarınız üzerine uygulayın. Bu karışım, cildiniz için iyi bir tonik görevi görecektir.

Siyah nokta bantları gerçekten zararlı mı?

Siyah noktalardan kurtulmak için en pratik yöntem, siyah nokta bantları gibi görünüyor. Ancak bu bantlar pratik olduğu kadar faydalı olmayabilir. Siyah nokta bantları yalnızca yüzeysel bir temizlik sağlar. Gözenekleri tam anlamıyla temizlemez. Hatta bazen, eskisinden daha fazla siyah nokta oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca, siyah nokta bandı kullanan bazı kişilerde, kullanılan bölgede tüylenme olduğu da görülmüştür.

Siyah nokta oluşumuna engel olacak tavsiyeler

  • Dışardan eve geldiğinizde yüzünüzü yıkamaya özen gösterin.
  • Makyajınız varsa, gece uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.
  • Beslenmenize dikkat edin. Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçının ve bol su için.
  • Sigara ve alkol gibi cilde zarar veren kötü alışkanlıklardan uzak durun.
  • Yüzünüzü yıkarken ılık veya soğuk su kullanın.
  • Siyah noktalarınızı elle bastırarak çıkarmaktan kaçının. Bu cildinizi yorarak zarar verebilir.
  • Cildinizin temas ettiği yerlere dikkat edin. Örneğin, kullandığınız havlunun, yastık kılıfınızın temiz olduğundan emin olun.
  • Buhar yöntemi veya peeling uyguladıktan sonra gözenekleriniz açılacaktır. Gözeneklerinizin tekrar kirle dolmasını istemiyorsanız, bu yöntemlerden sonra gözenek sıkılaştırıcı tonik ve krem kullanabilirsiniz.

guzellik banner