sivilcedenkurtaranmaskeleler-1Sivilce vücudun farklı bölgelerinde çıkabilir. Çoğu zaman yanlış beslenme ve değişik hastalıkların belirtisidir. Sivilcelerle başa çıkmak için, cildinize doğal maskelerle destek verebilirsiniz. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal maskeler ve bitkisel temizleyiciler, cildinizin sağlığını kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yulaf Maskesi

1 çay bardağı yulaf unu, çavdar ve bal, 1 kaşık papatya çiçeği ve balık yağı ve 1 yumurtanın sarısını bir kapta merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Yüze ince bir tabaka halinde sürün. Yarım saat bekleyin ve ılık suyla masaj yaparak temizleyin.

Ispanak maskesi

Bir tutam ıspanak yaprağı, kaynatılan süte batırılarak ıslatılır. Yüze ve boyna serilir. Temiz bir bez ile üstü örtülerek bir süre bekletilir. Ispanak değişik mineraller bakımından zengin olduğu için, bu kompresle birçok mineral direkt olarak cildin ihtiyacı olan bölgeler tarafından emilir.

sivilcedenkurtaranmaskeleler-2Kavun maskesi

Bir dilim kavun iyice ezilir, 1 tutam kabak çekirdeği ve kurutulmuş iki tutam düğün otu ile birlikte ezilir. Lapa haline getirilir. Bu karışıma bir fincan domates suyu, 1 kaşık badem yağı ilave edilir. Sivilceli bölgelere sürülür. Bu karışımı şampuan olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca ciltteki kırışıklara karşı da etkilidir.

Gül suyu maskesi

1 çay bardağı badem ezilir, 1 çorba kaşığı bal ve bir yumurta akı ile çırpılır. Birlikte krem haline getirilir. Karışıma bir çorba kaşığı gül suyu eklenir. Sivilceli bölgeye sürülür.

Sivilceli ciltlerde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Cildi mümkün olduğunca temiz tutun.
  • Sivilceleri kesinlikle sıkmayın.
  • Sivilceli cildi tahriş etmeyin.
  • Cildinizi yıkarken hırpalamayın.
  • Günde 2 kere mutlaka cildin temizliğini yapın.
  • Sivilceli ciltler genellikle yağlı cilt tipidir. Buna uygun bakımlar kullanın.
SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!