Sivilce yok eden maske tarifleri

Çoğu kadın, hayatının herhangi bir döneminde sivilce problemi yaşıyordur. Özellikle yağlı ciltlerin sık karşılaştığı sivilceler bir anda ortaya çıkarak can sıkıcı olur. O halde sivilce yok eden maskelerle bu problemden kurtulmak ister misiniz? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler değerli okuyucularımız için sivilce yok eden maskeleri derledik.

Sivilce neden çıkar?

Sivilce, oluşumuna sebep olan birçok etken vardır. Sağlıksız beslenme, su içmeme, cilt temizliğine önem vermeme gibi alışkanlıklar sivilce oluşumunu kolaylaştırır. Yüzünüzde bir tek sivilce bile çıktığında o sivilceyle oynayarak veya onu sıkmaya çalışarak tüm yüzün sivilce dolmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle sivilcenize hiç dokunmamaya çalışın. Onun yerine sivilce yok eden maskeleri deneyin.

Sivilce için doğal maskeler

Limon ve bal maskesi

Limon ve balla yapılan maske, sivilceleri ortadan kaldırmak için en etkili maskelerden biridir. 3 yemek kaşığı limon ve 2 yemek kaşığı bal bu maske için yeterli olacaktır. Limon ve balı karıştırıp doğrudan yüzünüze sürün. Bir diğer yöntem bal ve limon kısık ateşte hafif kaynatıp soğuduktan sonra yüze uygulamaktır. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi, cildiniz çok problemli değilse, haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Kil maskesi

Cilt maskelerinde sıkça kullanılan kil, cildiniz yeniler ve sivilcelerinizi kurutur. Yarım tatlı kaşığı kil, yarım tatlı kaşığı limon ve yarım tatlı kaşığı aspirin tozu karıştırın. Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra cildinize sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir uygulamak kan dolaşımını hızlandırmak adına da etkili olacaktır.

Yumurta akıyla maske

Bal ve limonla yapılan sivilce maskesinin etkisini yumurta akıyla artırabilirsiniz. 1 yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limonu karıştırın. Cildinize sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Yumurta akı sayesinde cildiniz ışıl ışıl bir görünüme kavuşacaktır.

Gül suyu maskesi

Gül suyu, cilt için kullanılan doğal tonik özelliği taşır. Cildi temizler ve tazeler. 1 çorba kaşığı gül suyu ile 1 çorba kaşığı balı karıştırın ve yüzünüze sürün. Çoğu maskede olduğu gibi yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Gül suyunun cildinize verdiği tazelik ve ferahlığı hissedeceksiniz.

Sivilce oluşumunu önlemenin yolları

  • Yüzünüzde oluşan tek bir sivilceyi asla sıkmayın. Sivilce sıkmak, hem leke kalmasına hem de sivilcelerin yayılmasına neden olur.
  • Kullandığınız makyaj malzemelerinin temizliğine özen gösterin. Makyaj fırçalarınızı sık sık temizleyin.
  • Uyumadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin.
  • Sağlıklı beslenin ve bol bol su için.
  • Sigara ve alkol cilde zarar veren alışkanlıkların başında gelir.
  • Sivilceleriniz çok fazlaysa peeling yapmaya ara verin. Peeling sivilcelerin daha çok yayılmasına sebep olabilir.

Sivilce yok eden maske tariflerini uygulamanıza rağmen cildinizdeki problemden kurtulamıyorsanız bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

guzellik banner

Yorum Yapın

vestel