Cilt bakımında en çok sorulan sorulardan biri olan sivilce izleri, sivilcelerin oynanmasıyla ya da güneş ışığından kaynaklanan kötü etkileşimle lekeye dönüşüyor. Cildinizin fazla yağı dışarı atma yöntemi olan sivilceler, hormonal düzensizlikler ve yeme alışkanlıklarına bağlı olarak fazlalaşabiliyor. Sivilce izleri nasıl geçer diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yüksek Topuklar ekibi olarak birçok kadının korkulu rüyası olan sivilce izlerine çözüm getiren yöntemleri araştırdık.

Sivilce izleri için doğal yöntemler

Sivilcenizin çıktığınızı hissettiğiniz anda cildinizin rutin temizlemesini yapın. Sivilceler cildiniz iyi temizlenmediğinde de meydana gelebilir. Bu durumda ilk dikkat edeceğiniz nokta cilt temizliğidir. Gündüz ve gece olmak üzere cilt tipinize uygun temizleme ürünleri ya da doğal malzemelerle cildinizi temizleyin.

Sivilceler ağrılı ve iltihaplı süreçleri geçirdiklerinde iz haline dönüşmeden iyileşir. Eğer sivilcenizin izi kalıyorsa, güneşten nasıl korunduğunuza dikkat etmelisiniz. Kış ayları dahi olsa güneş kremi kullanmadan asla dışarıya çıkmayın. Araştırmalara göre güneşten olumsuz etkilenen sivilceler leke ve iz olabiliyor.

Elma sirkesi ile sivilceleri yok edin!

Elma sirkesini kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Elma sirkesi hem sivilcelerin iyileşmesine hem de var olan lekelerin tedavi olmasına yardımcı oluyor.

Deniz tuzu ile sivilce izlerini geçirin!

Eğer sivilceniz geçmiş sadece izi kalmışsa bölgeye peeling uygulayabilirsiniz. Doğal peelingler için deniz tuzunu deneyebilirsiniz. Peeling yapmak derinizin yenilenmesine ve izlerin biraz da olsun geçmesine neden olacaktır.

Marul suyu ile cildinizi temizleyin!

Marul sivilce izlerinde oldukça etkili, 3 bardak suya marul doğrayıp kaynatın. Daha sonrasında bu su ile sabah ve akşam cildinizi silin.

Sivilce izlerini geçiren bitkisel çözümler

  • 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı balı karıştırarak cildinize sürün ve bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.
  • Sarımsak, cildinizdeki sivilce izlerinin geçmesi için harika bir tedavi olur. Sarımsağı soyun ve sivilcenin üzerine koyun. Biraz beklettikten sonra temizleyin. Bunu 2 günde 1 uygulayın.
  • Aspirin tozu, limon suyu ve beyaz kili karıştırarak cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

Sivilce izleri nasıl yok edilir, öğrendiniz.