California Cevizi
California Cevizi

Şişkinliğe iyi gelen 9 süper besin

Şişkinlik, genellikle yemeklerden sonra yaşanan rahatsız edici bir durumdur. Sindirim sistemini zorlayan besinler tüketildiğinde veya dönemsel olarak meydana gelir. Bazı besinlerle şişkinlikten kurtulmak mümkündür. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için şişkinliğe iyi gelen süper besinleri listeledik.

Şişkinliğe ne iyi gelir?

Adet dönemlerinde, kabızlığa neden olan yiyecekler yendiğinde ve sindirim sorunları yaşandığında meydana gelen şişkinlik bazen bir kabusa dönüşür. Ancak tüm bu etkenlere rağmen bazı besinler şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olur. İşte araştırmalarla kanıtlanmış şişkinliği gideren 9 besin…

Muz

Potasyum deposu olan muz, vücuttaki sodyumu dengeler ve tuzun sebep olduğu şişliği giderir. İçerdiği karbonhidrat ve lif sayesinde, bağırsaktaki sağlıklı bakterileri korur ve kabızlık sorununu hafifletir.

Ananas

Ananas, yüksek miktarda su içeren tropikal bir meyvedir. İçerdiği bromelain adlı enzim sayesinde, protein üretir ve hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda, mide hastalıklarına iyi gelir.

Zencefil

Zencefil, sağlığa birçok faydası olan mucizevi bir besindir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve şişkinliği azaltır. Çayını demleyerek, yoğurda ekleyerek veya sağlıklı içeceklerinizle birlikte tüketebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık, kükürt ve silikon bakımından zengin bir besindir. Ürik asitin böbreklerden atılmasına yardımcı olur. Düşük kalorili ve içerdiği sodyumun az olması nedeniyle, diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Salatalık, doğal bir idrar söktürücüdür, idrar seviyesini artırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kivi

Kivinin içerdiği enzimler, proteinin parçalanmasına yardımcı olur ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece şişkinlik problemini ortadan kaldırır.

Nane

Nane, vücuda giren yağlı besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Böylece, vücuttan daha kolay atılır ve bu besinlerin sebep olduğu şişkinlik ortadan kalkar. Nane çayıyla, sindirim sistemindeki kasları rahatlatarak gaz probleminden kurtulabilirsiniz.

Rezene

Rezene tohumu, gaz problemleri için en bilinen yöntemlerdendir. Gazı azaltarak rahatlatıcı bir etki yaratır. Özellikle adet dönemlerinde, şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt, probiyotik bir besindir. İçerdiği probiyotikler, bağırsak sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Doğal yoğurdu, zencefil ekleyerek veya sade bir şekilde tüketebilir, şişkinliği ortadan kaldırabilirsiniz.

Su

Su, içince oluşan şişkinlik sizi yanıltmasın. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Çünkü su, vücuda giren besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Fazla sodyumun atılmasını sağlar ve kabızlığı önler.

Şişkinliğe iyi gelen besinleri öğrendiniz. Şişkinlik uzun süre devam ederse, kusma veya başka mide problemleri yaşarsanız hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Şişkinlik hakkında diğer yazılarımız:

Yorum Yapın

vestel