Özellikle yaz aylarında, sırt ve göğüs bölgesinde çıkan sivilceler, hormonal etkenlerin yanı sıra dış etkenler nedeniyle de meydana gelir. Bu sivilcelerden kurtulmak için basit yöntemler uygulayabilirsiniz. En yakın arkadaşınız olarak sizlere, sırt ve göğüste çıkan sivilceler için çözüm önerileri sunuyoruz.

Kışın pek fazla önemsenmeyen sivilceler, yaz aylarında dekolteli giysilerle ön plana çıkıyor ve can sıkıcı bir görüntüye neden oluyor. Çoğu kadın, yüzüne gösterdiği özeni vücuduna göstermiyor. Hormonlar, aşırı terleme, iltihap sorunları, stres, sırt ve göğüs bölgesinde sivilcelere yol açıyor. Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle sırt ve göğüste çıkan sivilceler için çözüm bulabilirsiniz.

Peelingle ölü derilerden kurtulun!

Peeling, ölü derilerden ve kirden kurtulmanıza yardımcı olur. Yüzde olduğu gibi cilttede biriken ölü deriler ve kir, zamanla sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açar. Bu nedenle, haftada en az iki kez vücudunuza vücut peelingleriyle masaj yapmalısınız.

Vücut temizliğine önem verin!

Yüz ve vücutta sivilce oluşumunu önlemenin en etkili yolu temizliktir. Yüz için derinlemesine yapılan temizlik, vücut için de yapılmalıdır. Vücudunuzu özellikle sivilce çıkan bölgeleri, antibakteriyel sabunlarla yıkayabilirsiniz.

Kıyafet seçimine dikkat edin!

Hava almayan kumaşlar, terlemeye ve vücutta bakteri oluşumuna neden olur. Sonuç olarak da sivilceler meydana gelir. Bu nedenle, hava alan kumaşlardan yapılmış kıyafetler daha sağlıklıdır. Özellikle, spor yaparken daha fazla terlendiği için, spor kıyafetlerinizi hava alan, pamuklu kumaşlardan tercih edin.

Elma sirkesi ile sivilcelerden kurtulun!

Duş alırken, durulama suyunan 1 fincan elma sirkesi ilave edin ve sivilcelerin üzerine gelecek şekilde uygulayın. Elma sirkesi antiseptik özelliği sayesinde, bakteri oluşumunu önler ve sivilceleri kurutmaya yardımcı olur. Ayrıca, elma sirkesi saçlarınıza parlaklık verir.

Çay ağacı yağı ile sivilceleri kurutun!

Çay ağacı yağı, sivilceleri kurutucu özelliğe sahiptir. Geceden sivilceleri bölgelere uygulayabilir, sabah uyandığınızda durulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı, sivilceli bölgenin kaşınmasına neden olabilir. Ancak, tahrişe ve hasara yol açmamak için kaşımamaya özen gösterin. Haftada en az iki kez uyguladığınız takdirde, sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Yeşil çay ve deniz tuzu ile masaj yapın!

Yeşil çay, deniz tuzu ve tarçını aynı oranlarda karıştırın. Karışımı vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin ve daha sonra durulayın. Bu karışımı düzenli uygulayarak sivilcelere veda edebilirsiniz.

Tarçın ve zerdeçal ile sivilce tedavisi

Tarçın, sivilceleri yok etmeye ve cildi onarmaya yardımcı bir baharattır. Limon, tarçın ve zerdeçalı aynı ölçülerde karıştırın. Sivilceli bölgelere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra vücudunuzu durulayın. 

Sırt ve göğüste çıkan sivilceler için çözüm önerilerini öğrendiniz. Sivilce oluşumunu engellemek adına, sağlıklı beslenme çok önemlidir. Aşırı yağlı yiyeceklerden ve alkolden uzak durmalısınız. Ayrıca, bol bol su içmeye özen gösterin.

Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Sivilce izlerini geçiren doğal yöntemler

Sivilce yok eden maske tarifleri

Pürüzsüz bir ten için reçeteler