kahvaltiyamisafirrrvarr-18

YGS sınavına girecek öğrenciler için Diyetisyen Sanem Apa Doğan beslenme önerilerinde bulundu. Sınav başarınızı artırmak için bu tavsiyeleri mutlaka uygulayın.

–        Sınavdan bir gün önce şimdiye kadar yemediğiniz besini ilk defa o gün tüketmeyi denemeyin.

–        Mümkünse dışarıda yemek yemeyin, evde daha önce yediğiniz, sevdiğiniz ve az yağ ile pişirilmiş yemekleri tercih edin.

–        Sınavdan bir gün önce hindi veya tavuk eti tüketmekten kaçının. Çünkü tavuğun içindeki triptofan esansiyel bir amino asit olmakla beraber uyku hissi verebilir.

–        Kan şekerinizin ayarlanması ve başarı oranınızın artması açısından tatlı, çikolata hazır meyve suyu gibi gıdalar yerine kan sekerinizi daha yavaş yükselten meyve, kepekli ekmek, süt ve ürünleri gibi besinleri tercih edin.

–        Bir gün öncesinde çok yağlı, ağır, şişkinlik yapabilecek besinler yerine protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif besinler tercih edin.

–        Huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi sağlık problemlerine yol açtığı için kahve ve asitli içecekler yerine ıhlamur, papatya, yasemin gibi bitki çaylarını tercih edin.

–        Sabah kalktığınızda süt, yumurta, peynir, kepek ekmek, yulaf ezmesi gibi kan şekerinizi hızla yükseltip düşürmeyecek dengeli bir sabah kahvaltısı yapın.

kahvalti-yapan-kadin

–        Yararlı diye sevmediğiniz, sindirim sisteminizde sıkıntı oluşturabilecek besinleri tüketmeyin, kendinizin de sevdiği dengeli besinleri seçin.

–        Papatya, yaban mersini, rooibos, kuşburnu gibi bitki çayları stresi azaltırken konsantrasyonunuzu daha uzun süre toplamaya yardımcı olabilir.

–        Sınava girmeden önce şekerli gıdalar tüketmeyin. Kan şekerinizin düşmemesi için küçük kepekli sandviç, kepekli bisküvi, paket süt, su gibi besinleri tercih edin.

–        Zihinsel performans artıran balık zengini bir beslenme uygulamalısınız. Haftanın en az 2 günü balık yemelisiniz.

–        Konsantrasyonu artıran, dikkat ve düşünce gücünü artırıcı zengin demir içeren bir beslenme uygulamalısınız. Demir beyni besler, sinyalleri beyne hızla ulaştırır. Yumurta, kırmızı et, pekmez gibi besinlerden bu ihtiyaç karşılanabilir. Demirin çabuk emilmesi için C vitamini ile birlikte alınmasında yarar var.

–        B vitamini, stresi ve beyin yorgunluğunu önler. B vitaminini ekmek, kuru baklagiller ve tahıllar gibi gıdalardan almak mümkün.

–        Bitkisel yağlar ve yağlı tohumlardan E vitamini alınabilir.

–        Mutluluk hormonu salgılayan, rahatlamayı sağlayan yiyecekler tüketin. Süt, ananas, yoğurt gibi.

–        Zihin açıklığı için gün aşırı (haftada 3 kez) 1 tablet balık yağı almanız yararlı olacaktır.

–        Her gün demir içeriği yüksek multivitamin (kompleks vitamin) tercih edebilirsiniz.

–        Sınav esnasında susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınmalı, su tüketiminin yanı sıra, taze sıkılmış meyve suyu tüketmenin, hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı, hem de konsantrasyonu artıracağı unutulmamalıdır.