California Cevizi
California Cevizi

Sık yapılan beslenme hataları

Sürekli diyetteyim bir türlü kilo veremiyorum diyor ya da diyet yapıp, kilo verip tekrar alıyorsanız, o halde bu yazıyı dikkatlice okumalısınız. Çünkü beslenme konusunda ‘doğru’ sandığınız şeyler ‘yanlış’ ya da ‘eksik’ olabilir.

Diyet ürünler tüketmek
Diyet bisküvi, yoğurt, süt gibi ürünler yağı azaltmış ürünler olsa da yine de kalori içeriyor. Kalorisiz olduğunu düşünerek tüketmeniz gerekenden fazlasını yemeyin. Yağı az yazıyorsa şekeri daha fazladır.

limon-receliii-tarifi-2

Nar ekşisi
Nar ekşisi aslında nar reçelidir. Sağlıklı olduğunu düşünerek salatalarınıza sınırsızca eklemeyin. Düşünsenize, salatanızın üstüne aslında bol şekerli bir çilek reçeli döküyorsunuz. Sizce kilo vermenize yardımcı olur mu?

Akşamları sadece çorba içmek
Çorbalar kalorisi en düşük öğün olurken hem çok faydalı hem de tokluk süresini uzatarak, sıvı alımına katkı sağlıyor. Ancak tek başına öğün olarak asla yeterli olmuyor.

Kahve
Kahvenin kalorisi sıfır ama içine eklenen süt, krema, kakao gibi şeylerle kalori miktarı giderek artıyor. Siz kalorisi sıfır diye fındık aromalı ekstra shot bir cappuccino içtiğinizde 400 kalori alıyorsunuz. Üstelik bu kalorinin şeker ve yağdan geldiğini de unutmayın.

Tüm gün aç kalmak
‘Az yiyerek kilo vermek’ yapılan en büyük beslenme hatalardan birisi. Doğru olan ise; ‘yeterli ve dengeli beslenmek’tir. Yeterli ve dengeli beslenmek de, kişinin metabolizmasına göre tüm besin gruplarından belirli porsiyonlarda tüketmesidir.

Ekmeği keserek kilo vermek
Sadece ekmek yemeyerek kilo vermeye çalışan birçok insan var. Ekmek yemediğiniz zaman iki köfte daha yiyebiliyor veya iki saat sonra yeniden acıkarak kaçamak yapabiliyorsunuz. Bu nedenle yemeklerin yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmenizde fayda var. Böylece tokluk süresi uzayacak ve yanında porsiyon kontrolü yapmanız da kolaylaşacak.

Yorum Yapın