Beslenme insanın hayat düzenini ve sağlığını etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Sağlıklı beslenmek sağlıklı bir birey olarak hayatımızı idame ettirmemiz açısından önemlidir.

beslenme-hatalariDiyette olmak kilo vereceğiniz anlamına gelse de doğru gibi görünen şeyler yanlış olabilir. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat etmeli ve yanlış seçimler yapmamalısınız.

Diyet ürünler tüketmek

Paketlenmiş diyet gıdalarından olabildiğince uzak durmaya çalışın. Örneğin diye bisküviler yağ oranları düşük olsa bile şeker oranları yüksek olabiliyor. Hayatınızda organik gıdalara daha fazla yer verin.

Nar ekşisi

Nar ekşisi aslında bir reçel türüdür. İçerisinde şeker vardır. Bu yüzden tat veriyor, şekersiz diye düşünüp salatanıza veya yemeklerinize aşırı kullanımlardan kaçının.

Akşamları sadece çorba içmek

Çorbalar kalorisi en az öğün olarak literatürdeki yerini almış durumda. Hem faydalı hem de tokluk süresini uzatarak, sıvı alımına katkı sağlıyor. Ancak tek başına öğün olarak asla yeterli olmuyor.

Kahve

Alışkanlık haline getirdiğimiz kahvelerin kalorisi sıfır gibi görünse de sonradan eklenen maddeler yüksek kalorili hale getirebiliyor. Süt, şeker vb. gibi tamamlayıcı ürünlerle hem karbonhidrat hem yağ hem şeker değerleri yükseliyor.

Tüm gün aç kalmak

‘Az yiyerek kilo vermek’ yapılan en büyük beslenme hatalardan birisi. Doğru olan ise; ‘yeterli ve dengeli beslenmek’tir. Yeterli ve dengeli beslenmek de, kişinin metabolizmasına göre tüm besin gruplarından belirli porsiyonlarda tüketmesidir.

Ekmeği keserek kilo vermek

Ekmeği tamamen kesmek yerine minimuma indirin. Tabi ki gün içerisinde vücudunuzun karbonhidrata ihtiyacı olacaktır. Ayrıca zaman zaman size tokluk hissini de psikoloji olarak ekmek verebilir.