Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için 5 besin önerimiz var! “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız haberimizi hemen okuyarak sigarayı  içme isteğini azaltan besinler hakkında bilgi sahibi olun.

Sigara içmek, günümüzde maalesef oldukça yaygın bir alışkanlık. Sigarayı bırakmak isteyen ancak bu konuda zorlanan çok insan var. Sigara bağımlılığından kurtulmaya çalıştığınız dönemde, sizi en çok zorlayan durum nikotin nöbetleridir. Bu nöbetleri azaltmak, sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarmak için çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz. Nikotin sakızı veya nikotin hapı kullanmak, meditasyon yapmak, dikkatinizi başka yerlere çekmek adına yapacağınız aktiviteler gibi birçok yöntem mevcut.

Araştırmalara göre, et ve kafeinli içecekler sigara içme dürtüsünü tetikliyor ve sigaranın tadından hoşlanmanıza neden oluyor. Ancak sigarayı unutmanızı zorlaştıracak yiyecek ve içeceklerin yanı sıra sigara içme isteğinizi azaltacak besinler de var. Bu besinlerin tüketimini arttırdığınız takdirde sigaradan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sizler için, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak en etkili 5 besini listeledik:

Kereviz

Kereviz, sigaranın tadını etkileyen sebzelerden biri. Kabak, patlıcan, fasulye ve salatalık gibi sebzelerin yanı sıra kereviz tüketimini arttırmak nikotin bağımlılığını azaltıyor. Özellikle, kerevizin saplarını bol bol tüketmeye çalışın. Sigarayı bırakmaya çalıştığınız dönemde tatlı sebzelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Yüksek miktarda glikoz içeren sebzeler, beynin haz noktalarını harekete geçirir ve sigara içme arzunuzu tetikler.

Portakal suyu 

Düzenli olarak sigara içen kişiler, yüksek miktarda C vitamini kaybı yaşarlar. Kaybedilen C vitamininin yerini sigarada bulunan ve doğal olmayan zararlı elementler alır. Bu yüzden, sigaradan daha hızlı kurtulmak adına daha fazla C vitamini tüketmelisiniz. Portakal, limon, siyah kuş üzümü, nar gibi C vitamini bakımından zengin besinler, sigarayı bırakmaya çalışanlar için son derece faydalıdır.

Brokoli

Brokoli, sağlık için son derece faydalı ve iyileştirici bir sebzedir. Özellikle, akciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçerdiği sülforafen sayesinde, NRF2 geninin hareketini arttırır ve akciğerlerin zehirlenmeye bağlı olarak hasar görmesine engel olur. Brokolinin bu iyileştirici özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız, sigara içmeyi kesmelisiniz. Çünkü sigaradaki nikotin, brokolideki sülforafenin tüm olumlu etkilerini yok eder.

Süt ve sütlü içecekler

Sigara içen kişiler, süt içtikten sonra sigara içmenin beklenilen tadı ve zevki vermediğini belirtiyor. Çünkü süt, sigaranın tadını çok daha acı ve kötü bir hale getiriyor. Hatta sigarayı süte batırıp kuruttuktan sonra içenlerin sayısı epey fazla. Tadını daha da kötüleştiren bu yöntem sayesinde, sigara tiryakileri o tadı hatırlayarak sigaradan uzaklaşıyor. Böylece, sigara bağımlılığından tamamen kurtulmak adına olumlu bir adım atılıyor. Sigara içme isteğini azaltan besinlerde süt, gerçekten işe yarıyor.

Kırmızı şarap 

Günde bir bardak kırmızı şarap içmek, akciğer kanserine yakalanma ihtimalini azaltıyor. South California’da yapılan araştırmalar, her gün bir bardak kırmızı şarap içen insanların akciğer kanseri olma risklerinin yüzde 60 daha az olduğunu söylüyor. Kırmızı şarapta bulunan flavonoidler ve resveratrol, kanın pıhtılaşmasına engel oluyor. Ancak, şarabı tüketirken de aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Bir kadehten fazla içilen şarap, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.