Sigarayı bırakmaya karar verdiniz. Öncelikle, bu kararınızı gerçekleştirmek için kendinize bir plan hazırlamalısınız. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak, sizlere sigara bırakma planı hazırladık. Özel haberimizi hemen okumaya başlayın ve sigara bağımlılığından kurtulmak için ilk adımı atın…

Sigarayı bırakmak için plan yapın!

Sigarayı bırakmak için plan yapmak, daha kararlı ve odaklı olmanıza yardımcı olur. Kendinize bir plan oluşturmadan önce nelere ilgi duyduğunuzu ve deneyebileceğiniz farklı yöntemleri keşfedin. Sigarayı bırakırken neye ihtiyacınız olduğuna karar verin. Nikotin ihtiyacı duyacağınızı hissediyorsanız nikotin sakızlarından ve haplarından faydalanabilirsiniz.

Sigarayı bırakırken aktivite bulun!

Zihninizi başka konularla meşgul etmeye çalışın. Kendinize yeni aktiviteler bulun, hobiler edinin. Yürüyüş ve egzersiz yapmak, sinemaya gitmek, resim yapmak gibi aktiviteler sayesinde aklınıza sigara gelmeyecektir. Ayrıca bu dönem, ailenizle ve özellikle sigara içmeyen arkadaşlarınızla sevdiğiniz yerlere gitmek sizi sigara içme düşüncesinden uzaklaştıracaktır.

Kendinize sorular sorun!

Sigarayı bırakmak size çok zor gelebilir. Ancak kararlı olursanız ve planlarınızı uygularsanız, çok güzel sonuçlar elde edersiniz. Öncelikle, sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz an kendinize şu soruları sorun:

 1. Sigarayı neden bırakıyorum?
 2. Sigaranın sağlığıma verdiği zararlar neler?
 3. Sigaranın bana ne faydası var?
 4. Sigara sevdiklerimle arama girebilir mi?
 5. Sigarayı bıraktığım zaman hayatımda neler değişecek?

Bu soruları kendinize sorduğunuzda, sigara içmek için hiçbir sebep bulamayacaksınız.

Sigarayı bırakma planınızı yakınlarınızla paylaşın!

Sigarayı bırakma kararınızı ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onların desteği sayesinde, sigarayı bırakmak daha kolay olacaktır. Yakınlarınızdan, sigarayı bırakma planınıza katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz:

 • İlk olarak, onlara sigarayı bırakma nedenlerinizi anlatın.
 • Sigarayı bırakma sürecinde, ara ara nasıl gittiğini sormalarını isteyin.
 • Planladığınız aktivitelere dahil olmalarını söyleyin.
 • Sigara içen yakınlarınız varsa, onları da sigarayı bırakma konusunda ikna edin.
 • Yanınızda sigara içmemelerini söyleyin.
 • Sigarayı bırakma döneminde agresif davranışlar sergileyebilirsiniz. Bu konuda onları önceden uyarın.