Sigara içmek, yaşam kalitenizi düşürür ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Sigara içen kişilerde bir süre sonra akciğer kanserine yakalanabilir ya da kalp krizi nedeniyle hayatını kaybedebilir.

Kendiniz için yapacağınız en güzel şeylerden biri sigarayı bırakmak ve hayata yeni bir başlangıç yapmaktır. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizin için Dr. Eren Eroğlu’nun sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracak 10 yöntemini derledik.

Kendinize bu iyiliği yapın ve sigarayı bir çırpıda bırakın! Daha sonra ne kadar iyi hissettiğinize siz bile inanamayacaksınız!

Sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak 10 yöntem

1. Bırakmak için bir gün seçin ve o güne sadık kalın. Daha önce sigarayı bırakmış olan kişilerle konuşun ve deneyimlerini paylaşın. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın. Gerektiğinde doktorunuza danışarak ondan yardım alın.

2. Sağlık risklerinizi göz önünde bulundurun ve kanser başta olmak üzere olası hastalıkların ya da rahatsızlıkların bir listesini yapın. Bu listeyi her zaman görebileceğiniz bir yere asın.

3. Sigara içme ile ilgili alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı not edin. Her gün içmekten en çok hoşlandığınız üç sigara ve bunların nerede ve ne zaman içtiğinizi mutlaka yazın. O sigara içme zamanlarında başka uğraşlar edinin.

4. Düzenli egzersiz veya her gün 20-30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapın. Meditasyon veya yoga gibi dinlendirici yöntemlerden yararlanın.

5. Ev, araba ve iş yerinizdeki sigaraları ve aksesuarları uzaklaştırın. Küllük, çakmak ve kibritlerden kurtulun. “Yoksunluk belirtileri”nin sadece birkaç hafta süreceğini unutmayın. İradenize hakim olun.

6. Beslenmenize dikkat edin. Sigaradan gördüğünüz zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının yaklaşık 30-35 kilo civarında (!) olduğunu unutmayın. Sigara yerine glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri tüketmeyin.

7. Sinemaya, tiyatroya ve müzikallere gidin. Restoran, otel, uçak gibi yerlerde sigara içilmeyen bölümleri tercih edin.

8. Kahve içmek sigara içmenizi tetikliyorsa kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay, bitki çayları ve en önemlisi de vücudunuzu toksinlerden arındırmak için temiz ve bol sudan yararlanın.

9. Sigara ve alkol ikilisini birlikte seviyorsanız, sigarayı bıraktığınız dönemde alkol almamaya çalışın.

10. İnat edin ve bu inadınızı ısrarla sürdürün, asla bırakmayın.

sigara-2502-2

 Sigara içiyorsanız;

Nefesiniz kötü kokar

Dişleriniz beyazlamaz

Diliniz doğru dürüst tat almaz

Çocuğunuz sizi öperken yüzünü buruşturur

Akciğer kanserine ve diğer bazı kanserlere eğiliminiz artar

İnatçı öksürük, nefes darlığı, uyku problemleri ve çabuk yorulma görülür

Cildinizde erken yaşlanma, erken kırışıklıklar ve kuruma ve pullanma başlar

Amfizem, pnömoni, bronşit ve diğer solunum yolları enfeksiyonları ile akciğer rahatsızlıkları gelişebilir