Şifa kaynağı 8 süper besin!

Aslında onlara süper gıdalar da denilebilirdi ama pek çoğumuz onların bu kadar muhteşem özellikleri olduğundan habersiz yaşıyoruz. Farkında olmadan tüketiyoruz, oysa gerçek yararlarını bilsek…

Gündelik yemek listenize şöyle bir göz atarsanız, gerçekten sağlıklı beslendiğinizi söyleyebilir misiniz? Çoğumuz sadece karın doyurmak için besleniyor ama ne yediğimizin tam olarak farkında değiliz. Bu gıdalara yaşamımızda daha fazla yer vermemiz gerektiğini hatırlatarak, o muhteşem besinleri açıklıyoruz…

Keten tohumu

Kolesterolden kansere kadar pek çok sağlık faydası olan, kabızlıktan unutkanlığa hiç ummadığınız yararlar sağlayan, kan şekeri ayarından dokuların iyileşmesine kadar destek veren keten tohumuna muhteşem demekten başka çare var mı? Omega-3 içerir, zayıflatır, B12 vitamini içerir. Salatalarda ve yemeklerde kullanarak sıklıkla tüketebilirsiniz.

Kakao

Çikolata sevmeyen neredeyse yok gibidir değil mi? Ancak çikolatanın çok az tüketilmesi gerektiği gerçeğini unutmayalım. Eğer bitter olarak tüketiyorsanız, daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür. Kakao tozu ise kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Vücutta kan akışını arttırarak kalbi destekler. Yoğurt veya sütle karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Kefir

Yoğurda benzer bir madde olan kefir, sağlıklı mikroorganizmaların güçlü bir kaynağıdır. Sindirim sisteminde desteğe ihtiyacınız varsa, kefir sizin ne büyük dostunuz olacaktır. Yüksek fosfor ve düşük kalori ile kefir hayatınıza farkında olmadığınız büyük bir destek getirebilir. Kefir tüketmeyi alışkanlıklarınız arasına ekleyin.

Kivi

Bu lezzetli, yeşil ve egzotik meyve sağlığımız için süper güçleri de o küçük içeriğinde taşıyor. Astım ve solunum hastalıkları için ideal bir meyvedir. Kivi uyku kalitesi açısından etkilidir. Bol miktarda antioksidan içerir. Yüksek lif içeriği kolon kanserine karşı korur.

Yulaf

Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olan yulaf, bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerindendir. Kan şekeri oranını destekler. Kansere karşı elinizi güçlendirir ve vücut direncini arttırır. O yüzden her yaştan bireyin yulaf tüketmesi faydalıdır.

Zerdeçal

Bu muhteşem parlak sarı baharat Çinlilerin ve Hintlilerin mutfaklarından hiç çıkmaz. Anti-inflamatuar etkisi özellikle onun kullanılmasında önem kazanmıştır. Adet sancılarından sindirim sistemi sorunlarına kadar pek çok konuda etkilidir. Ayrıca antioksidan etkisinin de güçlü olduğu bilinmektedir.

Zencefil

Aslında zerdeçal, kakule, havlıcan ve zencefil aynı aileden gelirler. Arap ve Hint mutfağının vazgeçilmez tatlarından biridir zencefil ve bizim kültürümüzde de kendine yer bulmaya başladı. Çin tıbbında çok önemsenmektedir. Mide ağrılarından sindirim sorunlarına, kalp hastalıklarından artrit sorunlarına kadar onlarca faydası bulunan zencefili, mümkün olduğunca çok tüketin.

Sağlıklı beslenmenin sırlarını öğrenmek için aşağıdaki fotoğrafa tıklayın!

Yorum Yapın