Bilinçaltımız ve ruhumuzun derinlikleri, çok eski yaralarla doludur. Eğer şiddeti haklı görecek sebeplerin varsa, bu senin ta çocukluğuna kadar dayanıyordur. Senin için dayak, hak edilene atılır. Bana; “ben de kaşındım biraz” demeye getiriyorsun.

Sonra nişanlını temize çıkarmak için, artık böyle davranmadığını ancak seninle eskisi kadar ilgilenmediğini anlatıyorsun. Bu ilişkideki sıkıntıyı görebiliyor musun?

Ortada bir cezalı ve cezalandıran var. Cezalandıran kişi, üstünde hüküm kurabilmek için yıldırma ve şiddete başvuruyor. Cezalandırılan kişi ise, bu durumu kısmen sevginin ve ilginin göstergesi olarak kabul ediyor.

Sen kendine böyle davranılmasına izin vererek, sevildiğini kendine ispat etmeye çalışıyorsun. Karşındaki kişi ise, üstünde güç kullanarak egosunu tatmin ediyor ve erkekliğini ispat etmiş oluyor.
Ancak şiddet unsurları devreden çıkınca, erkeğin ilgisi azalıyor çünkü artık bu ilişkinin kontrolünü elinde tutmadığını hissediyor.

Bilmem bilinçaltında oluşan durumları doğru izah edebildim mi? Burada sağlıklı ve olgun bir ilişkiden söz etmek mümkün değil. Kişilerin patolojik durumlarının yansımaları söz konusu! Hala bu ilişkiyi sürdürmeye niyetli misin? Sahip olduğun ilişkinin sevgi üzerine değil, her iki tarafın ruhsal dengesizliklerinin alışverişi üzerine kurulu olduğunu fark etmen gerekiyor.

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net


okur mektubu


merhabalar yazılarınız okudum. benim bir ilişkim var. kendisi beni 2 yıl takip etmiş, sonra direk ailesini gönderdi ve istetti. 6 ay sonra kabul ettim. nişanlandık. çok güzeldi herşey. ama çok kıskançtı ve bana zarar veriyordu. el kaldırmaya başladı ama çok çileden çıkartıyordum. sonra ayrıldım. yollarıma çıktı, dizlerime kapandı en sonunda affettim. ama gizli gizli görüşüyoruz. artık el kaldırmıyo ve 2 yıl geçti. ama eskisi gibi aramıyor çok yoğun çalışıyor ama eskidende çalışıyodu ama mesajlaşırdık şimdi yoğunluktan dolayı diyor. ben anlayamıyorum. sürekli şikayet kavga. bu ilişki nedir sizce aslında o kadar şey varki, nasıl bir yardım bulmalıyım.