Sıcak havalarda makyaj yapmak çoğu zaman işkence haline geliyor. Bu nedenle, yaz aylarında makyaj yapmamayı tercih edebilirsiniz ancak özel bir davete giderken makyaj yapmak maalesef kaçınılmaz oluyor. Peki, sıcak havalara dayanıklı makyaj nasıl yapılır? İşte cevabı…

Cildi makyaja hazırlayın!

Yaz sıcağında kat kat bakım ürünleri sürmek, yağlı bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden, sabahları uyguladığınız ürünleri aza indirgemelisiniz. Nemlendirici, serum gibi bakım ürünlerini akşamdan sürüp, sabah yalnızca nemlendirici özelliğe sahip bir güneş kremi sürmeniz yeterli olacaktır. Cildinizde yağlanma ve sivilcelenme yapmayan güneş korumalı bir nemlendirici doğru bir seçim olabilir.

Makyaj bazı kullanın!

Makyaj bazı, makyajın kalıcılığını artırır. Baz üzerine sürülen fondöten çok daha uzun süre dayanır. Yağlı bir cilde sahipseniz, bazı yalnızca T bölgenize uygulayabilirsiniz. Ayrıca, su bazlı cilt losyonları da hem makyajın daha uzun süre kalmasını sağlar hem de cildinize ferahlık verir. Kuru bir cildiniz varsa, bazı olabildiğince az kullanın.

Krem veya likit ürünler tercih edin!

Krem veya likit ürünler, makyajınızın akma riskini azaltır. Yağlı bir cilde sahipseniz, likit fondöten seçerken mat olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, krem veya likit ürünleri kullandıktan sonra üzerinden pudra ile geçmeniz, makyajın dayanıklılığını artırır. Gözlerinize toz far uygulamadan önce krem farla göz kapaklarınıza baz oluşturun. Böylece, daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Bütün yüzünüzü pudralamak yerine sadece T bölgenizi pudralamaya dikkat edin. Çünkü, zaman geçtikçe pudra terle birlikte akıp gidiyor.

Kat kat uygulamadan kaçının!

Sıcak havalarda cildinizi kapatmak için kat kat fondöten sürüyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Kalın ve yoğun fondötenler yerine renkli nemlendiriciler tercih edin. Özellikle yağlı ciltlere kat kat fondöten sürmek, cildi daha da yağlı gösterir. Bu yüzden, su bazlı ve yağsız ürünler kullanmak gerekir. Son olarak, aydınlatıcıyı yoğun uygulamaktan da kaçınmalısınız. Gün içinde terle ve güneş ışığıyla birleşen aydınlatıcı yüzünüzün parıl parıl parlamasına neden olabilir. Bu da kötü bir görüntü ortaya çıkarır.

Suya dayanıklı ürünler seçin!

Suya dayanıklı ürünler, sıcak havalarda kurtarıcınız olabilir. Fondöten ve maskara dışında, eyelinerı da suya dayanıklı seçmek çok önemlidir. Ancak, çoğu eyeliner için suya dayanıklı denmesine rağmen beklenen sonucu vermez. Eyelinerın kalıcılığını artırmak için üstüne hafif bir şekilde far sürebilirsiniz.

Sıcak havalara dayanıklı makyajın püf noktalarını öğrendiniz. Makyaj hakkında diğer yazılarımız:

Zamanı olmayanlara 10 makyaj önerisi

Az makyajla muhteşem görünün!

Yokmuş gibi makyaj nasıl yapılır?