Çevremizde bizi sevmek ve sevilmek için can atan, yırtınan, sesini duyurmaya çalışan ne kadar canlı var farkında mısınız? Yolunuzu kesiyorlar, beni sev diye sesleniyorlar, size şirin görünmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Onlar her yerdeler, sokaklarda, barınaklarda…. Sizi hiçbir çıkar beklemeden, karşılıksız ve ne yaparsanız yapın sevecek olan canlılar insanlar değildir. Ademoğlu sevmeyi bir alış veriş biçimine döndürmüştür. Mutlaka kriterlere, kurallara, isteklere ve beklentilere bağlı sever. Üstelik hoşlanmadığı şeyler yaptığınızda küser, terk eder, zarar verir, ihanet eder, can acıtır, yani insan ne kadar iyi olursa olsun, içinde biraz kötülük barındırır.

Size ne olursa olsun aynı şiddetle sevecek birileri var desem, üstelik gözünüzün içine bakacaklar, ne isterseniz yapacaklar, ekmek, su ve sevgiden başka bir ihtiyaçları yok yaşamak için desem, yüreğinizde bir kıpırtı uyandırabilir miyim? En kötü anınızı neşeli bir kahkahaya çevireceklerini anlatsam, ağladığınızda gelip o küçük elleriyle gözyaşlarınızı silmeye çalıştıklarını izah etsem, evden 5 dakika önce bile çıkmış olsanız kapıda aynı heyecanla sizi bekleyeceklerini açıklamaya çalışsam, acaba şu koşuşturmalı yaşam çarkından, matrixten biraz uzaklaşıp, gerçek dünyanın, sevginin çemberinin içine girmeye razı edebilir miyim?

Etraf sevilmek isteyen, sizi sevmek için kendilerini parçalayan, dilleri olmadığı için dertlerini anlatamayan hayvanlarla dolu. Ne olur yalnızlığınızı, evinizi, ekmeğinizi bir tanesi ile paylaşmayı deneseniz. En azında bir düşünseniz? Hiç hayvan beslememiş biriyseniz, bu duyguyu ve huzuru size yazarak anlatmam çok zor olacaktır. Sadece 1 kere denemekle ne kaybedersiniz? Göreceksiniz, onlarla yaşamaya alıştıktan sonra yalnızlık size çok zor gelecek. Benim bir insanla ilgili en önemli kriterlerimden biri de hayvan sevgisidir. Eğer biri hayvanları ve çocukları sevmiyorsa, ondaki eksik kalmış yanları kimse dolduramaz, kimse onun yüreğine sevgi aşılayamaz ve o insan kimseyi gerçekten sevemez. Hayat şartlarınız, eviniz buna müsaitse lütfen bir hayvana sahip çıkın. En azından bir kedi ya da köpek sahibi olun. Yaşamınızda ne kadar önemli yer kapladığına siz bile şaşıracaksınız.

Bu arada çok ama çok önemli, yaz geldi sıcaklar ortalığı kavurmaya başladı. Lütfen evinizin, kapınızın, apartmanınızın önüne bir kase su koyun. Bu suyu kaç canlının paylaşacağını tahmin edemezsiniz. Kediler, köpekler, kuşlar hepsi bu sıcakta yanıyorlar. Evde besleyemiyorsanız, en azından iyilik yapıp denize atın. Bir yoğurt kabı suyu sokağa bırakmanın hangi hayvana ilaç olacağını ve ne dua alacağınızı bilemezsiniz. Hayvanların dua etmediğini sanıyorsanız, bence yanılıyorsunuz. Sevilmek mi istiyorsunuz, dünya üzerinde sevginin olmadığından mı yakınıyorsunuz? Bir daha düşünün, siz sevebiliyor musunuz?

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü
Candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net Kadın Sitesine aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.*