Ne zaman sevmeyi denesek, hep önüne arkasına bakarız. İçinde bu eylemi yapmaya değer başka şeyler ararız. Oysa sevginin kendisidir önemli olan; sevmeyi öğrenmiş olmasıdır bir kalbi değerli kılan.

Sevgi, dışarıdan bakılarak öğrenilmez. İçinde olmak gerekir. Damarlarında kan gibi aktığını hissetmek, yaydığı huzuru duymak gerekir.

Bizler sevgiye paha biçeriz veya biçtiğimizi zannederiz. Sevgi satın alınmaz, takas edilmez, ortaya konamaz, üstüne bahis oynanmaz. Sevgiye bir bedel ödediğini düşünenlerin aldıkları tek şey, bedendir. Kimse hislere etiket koyamaz.

Bizler sevgiye karşılık bekleriz. Sevmek için şartlarımız vardır. Aldığımız kadar vermek isteriz. Olmaz! Sevgi sınırsızlığıyla güçlüdür. Etrafını çitlerle çevirirsen, sevgi orada yaşayamaz.

Ne zaman birileri sevgiden karşılık beklerse, hüsrana uğramıştır. Beklentisiz sevmeyi öğrendiği zaman yürek, gerçekten tüm varlığıyla yaşıyor sayılır.

Birini sevmek, onun sizi sevmesini beklemeyi gerektirmez. İnsan sadece kendisi için sever ya da sevmelidir.

Sevgiyle olgunlaşır insan dediğin. Sevginin içinde yürürken büyür, gelişir, kendini tamamlar. Ardında çıkar, menfaat varsa, onun adına sevgi denmez, denemez.

Olgunlaşmış sevgi, sadece kendinden sorumlu olmaktır çünkü beklenti içine girmiş bir yürek, sonunda mutlaka kırılacaktır.

Sevgiye küsülmez! Yeniden sevilir, yeniden o muhteşem duygunun kollarına atılır insan. Başkası için değil, kendi için tekrar ve tekrar bıkmadan sevmelidir. Her sevişiniz, yüreğinizi daha olgun, daha tecrübeli ve daha huzurlu kılar.

Sevgi, içinde nefret, kin gibi kötü duygular barındırmaz. Barındırıyorsa onun adı sevgi olamaz. Sevgi saftır ve karşılık beklemez. Sevebildiği kadar büyür insan, sevebildiği kadar kendini bulur.

Bu hayatta var olmanın sebebi, kendini tanımak, kendini bilmek, kendini geliştirmektir. Ve bunun tek bir yolu vardır; sevmek! Sevebildiğiniz kadar çok sevin. Dağıtabildiğiniz kadar dağıtın sevginizi. Sevgi, para gibi değildir, harcadıkça azalmaz. Tam tersi, sizi büyütür. Size başka kapılar açar. Kendinizle yüzleşmenizi sağlar. Sizi, bütün ömür boyunca aradığınız size yaklaştırır.

Karşınızdakini sevdiğiniz için bir bedel ödetmek, gittiği için kin duymak, inancınızı kaybetmek, sevginin özüne yakışmaz. Siz sadece sınırsızca sevmeyi deneyin. Sevdiğiniz zaman bir karşılık beklemeyin çünkü sevginin hediyesi kendisidir. Yanında başka paket olmaz!

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü
candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.